Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde tedavi gören diyabetik ayağı olan hastaların maliyet analizi
KTU Farabi Hospital cost analysisin patients with diabetic foot treated
- Tez No: 377972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Diyabetik hastaların yaklaşık %50'si tüm yaşamları boyunca diyabetik ayak gelişme riski altındadır ve diyabetik ayak diyabetin kronik komplikasyonları arasında yaşam kalitesini en yüksek oranda etkileyen bir durumdur Diyabetik ayak genellikle hastanede yatış, uzun süreli medikal ve cerrahi tedavi gerektirdiği için maliyeti arttırır. Bu çalışmada amaç KTÜ Farabi Hastanesi'nde Tedavi Gören Diyabetik Ayağı Olan Hastaların Maliyet Analizini belirlemektir. Retrospektif özellikteki araştırmaya 18-85 yaş aralığında 2009-2014 (5yıl) tarihleri arasında KTÜ Farabi hastanesinde Plastik Cerrahi servisine Diyabetik Ayak tanısıyla yatmış HbA1c değeri olan tüm hastalar (32 vaka) çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuar sonuçları, yapılan tedavileri, yatış süreleri ve maliyet bilgileri toplandı. Niteliksel sayı ve yüzde ile ölçümsel verileri (yaş, kan değerleri) ortalama ve standart sapma alınarak tanımlayıcı istatistikleri yapıldı. Toplam 32 hastanın %68'8'i erkek, %31,2'si kadın, ortalama yaşları 65,44 idi. Hastaların %84,4' ünün ise HbA1c düzeyi 7 (mg/dl) ve üzerinde, ortalama hastanede 24 gün yatmakta ve hastanede yattıkları süre içerisinde uygulanan tedavinin maliyeti kişi başına ortalama 5023,0313TL şeklindedir. Hastaların %31,2'sinin amputasyon öyküsünün olduğu saptanmıştır. Yaşam kalitesinde bozulma, hastaneye yatış sıklığı ve süresinde artma gibi faktörler günümüzde tedavi maliyetini artırdığı için diyabetik ayak diyabetin önemli bir komplikasyonudur. Sağlık personeli tarafından yapılan eğitim, günlük ayak bakımı ve muayene diyabetik ayak enfeksiyonlarının maliyetini azaltmada önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Approximately % 50 of the diabetic patients are under risk of developing diabetic foot throughout their lives and the diabetic foot is the most infulential situation which affects the life quality among the other diabetic croniccomplication. Diabetic foot increases the costs because it requires hospitalization, long term medical and surgical treatment. This work searches to findIn this study, KTU Farabi Hospital Cost Analysisin Patients with Diabetic Foot Treated.Retrospective is a descriptive study between 18-85 ages in 2009-2014 (5 years), KTU Farabi Hospital Plastic Surgery Service patients (32 cases) which are hospitalized for being diabetic foot and who has got HbA1c value are included into this research. Demographic information, treatments, laboratory results, hospitalizing periods and costs of the patients are collected. Qualitative numbers and measurement aldatas (age, blood values) will be calculated by taking their average deviation and Standard deviation and descriptive statistics will be occur. % 68,8 was male and % 31,2 was female of these 32 patients. Their avarege age was 65,44. % 84,4 of the patients has got HbA1c level above 7 (mg/dl). These patients are hospitalized approximately 24 days and their treatment cost is approximately 5023,0313 TL for each patient and also it is detected that % 31,2 of these patients has got amputation history. Because of the disorders of the life quality, hospitalizing frequency and its increases factors, the treatment costs are increasing nowadays so diabetic foot is an important complication. The education, daily foot care and medical examination by the Ministry of Health are going to decrease the cost of the diabetic foot infections.