Kronik hepatit B'de oral antiviral ilaçlara uzun dönem tedavi cevabı ve ilaçların glomerüler filtrasyon hızı üzerine etkileri
The long term treatment response to oral anti̇vi̇ral drugs i̇n chronic hepatitis B and the i̇mpacts of the drugs on glomerular filtration rate (gfr)
  1. Tez No: 377982
  2. Yazar: MEHMET ATA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Kronik hepatit B (KHB)'de uzun süreli tedavi siroza ilerlemeyi geciktirmekte veya önlemekte ve sağ kalımı arttırmaktadır. Bu nedenle ilaçların uzun dönem güvenliği son derece önemlidir. Çalışmamızda Kronik Hepatit B'li hastalarda nükleoz(t)id analoglarıyla; tedavilerin virolojik, serolojik ve biyokimyasal olarak uzun dönem etkinliğini ve ilaçların nefrotoksisite açısından glomerüler filtrasyon hızı (GFR) üzerindeki etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: En az 6 ay tedavi edilmiş 81'i entekavir (ETV), 70'i lamivudin (LAM), 85'i tenofovir (TDF) ve 13'ü telbivudin (LDT) kullanan KHB'li toplam 249 hasta çalışmaya alındı. İzlemde hastaların tedavi öncesi, tedavinin 3. , 6. , 12. , 24. ve son takip ayında; HBsAg, Anti-HBs, HBV DNA (PCR), HBeAg, Anti-HBe, ALT, AST, albümin, Ca, kreatinin ve P değerlerine bakıldı. Hastaların verileri gruplar arasında ve tedavi başlangıcı ile son verileri ayrı ayrı karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama izlem süreleri; entekavir grubunda 47,8±22,3 ay, lamivudin grubunda 37,05±23,8 ay, tenofovir grubunda 35,1±16,8 ay ve telbivudin grubunda 16,5±6.54 aydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Long-term treatment in chronic hepatitis B (CHB) delays or prevents progression to cirrhosis and increases survival rates. Therefore, the long-term safety of drugs is quite important. The present study aimed to demonstrate the long-term efficacy of nucleotide analogues in terms of virological, serological, and biochemical aspects and the effects of the drugs on glomerular filtration rate (GFR) in terms of nephrotoxicity in patients with chronic hepatitis B. Material and methods: A total of 249 patients with CHB, 81 patients using entecavir (ETV), 70 patients using lamivudine (LAM), 85 patients using tenofovir (TDF), and 13 patients telbivudine (LDT) and who had been treated for at least six months, were included in the study. HBsAg, Anti-HBs, HBV DNA (PCR), HBeAg, Anti-HBe, ALT, AST, albumin, Ca, creatinine, and P values before treatment, at the 3rd, 6th, 12th, 24th months of treatment and final month of follow-up were examined during follow-up. The patients data among groups and also the data between the basal values and the value at the last month were compared. Results: The mean duration of follow-up was 47.8±22.3 months, 37.05±23.8 months, 35.1±16.8 months, and 16.5±6.54 months, in the entecavir group, lamivudine group, tenofovir group, and telbivudine group, respectively.