Perforatör bazlı sıçan karın derisi flebinde epigallokateşin gallat maddesinin flep yaşayabilirliğine olan etkisinin araştırılması
The effect of epigallocathecin gallat on flap viability on rat perforator abdominal flap
  1. Tez No: 377981
  2. Yazar: İBRAHİM ALPER AKSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Deri flepleri, doku defekti onarımında sık başvurulan onarım seçeneklerindendir. Flep cerrahisinde başarılı bir onarım için flebin beslenme yeteneği oldukça önemlidir. Son yıllarda plastik cerrahide doku kayıplarının onarılmasında perforatör flepler giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Perforatör fleplerde meydana gelen kayıplar, tedavi süresi ve maliyetinin yanında morbiditeyi de artırmaktadır. Epigallokateşin gallat (EGKG) maddesi yeşil çayın içinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Bu çalışmada EGKG maddesinin perforatör flep yaşayabilirliğine olan etkileri araştırılmaktadır. Çalışmada 40 adet sıçanda süperior derin epigastrik arter ikinci kranial perforatör bazlı 4 cm x 6 cm boyutlarında perforatör deri flebi kaldırıldı. Bütün gruplarda flepler kaldırılıp tekrar yerine adapte edildi. Birinci grupta hiçbir ilaç uygulanmadı ve bu grup kontrol grubu olarak adlandırıldı. İkinci grupta flep içine 40 mg/kg dozda EGKG uygulandı ve bu grup flep enjeksiyon grubu olarak adlandırıldı. Üçüncü grupta oral yoldan 100 mg/kg EGKG verildi ve grup gavaj grubu olarak adlandırıldı. Dördüncü grupta EGKG intraperitoneal olarak 50 mg/kg dozdan verildi ve grup periton grubu olarak adlandırıldı. İlaçlar cerrahiden bir gün önce başlanacak şekilde günde tek doz olarak uygulandı. Çalışmada cerrahi sonrası 7. günde çekilen fotoğraflarda fleplerin yaşayan alanları ölçüldü, bu alanlar istatistiksel olarak tek yönlü varyans analizi karşılaştırıldı. Ayrıca alınan doku örnekleri histolojik olarak değerlendirildi. Gruplarda ortalama yaşayan flep ve kontrakte flep alanları sırasıyla; kontrol grubunda 9,15/12,01 cm 2 , flep içine verilen grupta 4,59/16,46 cm 2 , oral olarak verilen grupta 11,56/11,20 cm 2 , intraperitoneal olarak verilen grup 11,65/10,77 cm 2 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Skin flaps are commonly used to resurface tissue defects, and perforator flaps are enjoying an increased popularity in this field. The flap's blood supply is critical for the success of the procedure and a flap failure imposes additional cost, sick leave and morbidity. Many agents have been tested for their effects on flap sustainability but their availability and accessibility have limited their clinical use. Epigallocatechin gallate (EGCG) is a substance abundant in green tea and it has proven positive effects in random flap viability. In this study, effects of EGCG in perforator flap viability is investigated. In this study, 40 rats were used in four groups of 10. In each subject, 4x6 cm skin flaps based on the second cranial perforators of the superior deep epigastric arteries were raised and adapted back on their places. In the control group no further measures were undertaken. In the flap group 40mg/kg/day EGCG was injected into the flap. In the gavage group 100mg/kg/day EGCG was given through a feeding tube. In the peritoneum group 50mg/kg/day EGCG was intraperitoneally injected. The drugs were given for 7 days in single daily doses. In the 7th postoperative day flaps were photographed and the viable areas were measured and compared via single direction variance analyses. Also tissue specimens were harvested for histological analyses. The ratio of viable and contracted flap areas were 9.15/12.01 cm 2 , 4.59/16.46 cm 2 , 11.56/11.20 cm 2 and 11.65/10.77 cm 2 for the control, flap, gavage and peritoneoum groups, respectively.