Kronik hepatit B hastalarında oral antiviral ilaçların karşılaştırılması
The compari̇son of oral anti̇vi̇ral treatment for chroni̇c hepati̇ti̇s B pati̇ents
  1. Tez No: 406832
  2. Yazar: DİLEK AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hepatit B virüs enfeksiyonu dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Mevcut antiviral tedaviler virüsü baskılamakta ancak tamamen eradike edememektedir. Bu çalışmada; Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde takipli kronik hepatit B tanılı hastalarda oral antivirallerin etkinliği araştırılmıştır. En az altı ay oral antiviral kullanan hastaların demografik özellikleri, virolojik, serolojik, biyokimyasal değerleri ve ilaç yan etkileri dosyaları retrospektif taranarak kayıt edildi. Oransal ve istatistiksel karşılaştırmaları yapıldı. Çalışmadaki 119 hastanın 85'i erkek, 34'ü kadın olup; genel yaş ortalaması 43,7±11'di. Hastalardan 59'u tenofovir, 30'u entekavir, 21'i lamivudin, 5'i telbivudin, 4'ü adefovir kullanmıştı. Tedavi öncesi 80 hasta HBeAg negatif, 39 hasta HBeAg pozitifdi. Birinci yılda; HBeAg pozitif grupta virolojik yanıt oranı en yüksek entekavir (%70), HBeAg negatif grupta tenofovir (%86,1) kullananlarda görülürken tüm hastalarda lamivudinde (%75) en yüksek orandaydı ancak başlangıç HBV DNA ortalaması en düşük lamivudin grubuydu.
Özet (Çeviri)
The infection of hepatitis B virus is a common problem of community's health in our country as well as in the world. Present antiviral treatments repress the virus but cannot totally eradicate. In this survey, oral antiviral activity of patients who were diagnosed as chronic hepatitis B and under observation were investigated in Duzce University Health Research and Application Center Infectious Disease Clinic. The files of patients who had taken oral antiviral at least six months were recorded by being scanned retrospectively. These files include patients' demographic features, virologic and serologic biochemical values and side effects of medicines. Proportional and statistical comparison of these data were made. In this survey, there were 85 male and 34 female patients, and their age average was 43,7±11. Among these total 119 patients, 59 patients had used tenofovir, 30 patients had used entecavir, 21 had used lamivudine, 5 patients had used telbivudine and 4 of them had used adefovir. Before the treatment, 80 patients' HBeAg values were negative and 39 patients' were positive. In the first year of treatment, while the highest virological response rate was observed in patients who had used entecavir (%70) in HBeAg-positive group and who had used tenofovir (%86.1) in HBeAg-negative group, the highest response rate among all patients was for lamivudine (%75). However; lamivudine group had the lowest beginning HBV DNA average at the same time.