Control of flow structure on low swept delta wing with steady leading edge blowing
Düşük süpürme açılı delta kanat üzerindekı akış yapısının hücum kenarından sabit üfleme ile kontrolü
  1. Tez No: 378002
  2. Yazar: MOHAMMADREZA ZHARFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsansız Savaş Araçları, İnsansız Hava Araçları ve Mikro Hava Araçlar, savunma sanayisi ve havacılık alanında çok sayıda avantaj sağladığı için son derece popüler hale gelmiştir. Bu doğrultuda, basitleştirilmiş platformlarla ifade edilen araçların aerodinamiği (delta kanat dahil olmak üzere) son yıllarda önemli ölçüde ilgi çekici olmaktadır. Bu ilgi, düşük ve orta dereceli süpürge açısına sahip delta kanatların akış yapısını ve akışın kontrolünü araştırmaya teşvik etmektedir. Bu çalışmada, sürekli hücum kenarı üflemesiyle 35 derecelik düşük süpürme açılı delta kanadın akış yapısı incelenmiştir.Lazer aydınlatmalı akış görüntüleme, Lazer Doppler Anemometre ve yüzey basınç ölçümleri yöntemleri delta kanat üzerinde sürekli ve sürekli olmayan akış yapısını kanat hücum açısı ve Reynolds sayısına bağlı olarak incelemek için kullanılmıştır. Akış yapısının düzensizliği üzerinde istatistiksel ve spektral analiz kullanılarak detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bilgisayar kontrollü hava enjeksiyon sistemi tasarlanıp delta kanadın akış karakterizasyonunda kullanılmıştır. 3 boyutlu yüzey ayrılmasını geciktirmek veya önlemek ve kanat yüzeyindeki sarsıntıları azaltmak için, kanadın hücum kenarı boyunca sabit üflemenin akış yapısına etkisi çalışılmıştır. Akış kontrolü için etkin üfleme katsayısı aralığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Combat Air Vehicles (UCAVs), Unmanned Air Vehicles (UAVs) and Micro Air Vehicles are becoming extremely popular due to introducing many advantages to defense industry and aeronautical field. In line with this, the aerodynamics of these vehicles, which can be represented by simplified planforms, including delta wings, have been of considerable interest in recent years. This interest has stimulated investigation of the flow structure, as well as its control, on delta wings having low and moderate values of sweep angle. In the present study, the flow structure is characterized on a delta wing of low sweep 35° angle, which is subjected to steady leading edge blowing. The techniques of laser illuminated smoke visualization, laser Doppler anemometry (LDA), and surface pressure measurements are employed to investigate the steady and unsteady nature of the flow structure on delta wing, in relation to wing attack angle and Reynolds number. Using statistics and spectral analysis, unsteadiness of the flow structure is studied in detail. Computer controlled air injection system is designed and applied to the delta wing used in flow characterization. Effect of steady blowing through the leading edges of the wing on flow structure is studied to delay or to prevent three-dimensional surface separation and possibly to reduce the buffeting on the wing surface. Effective blowing coefficient ranges for flow control are determined.