Karaciğer sirozlu hastalarda otolog mezankimal kök hücre uygulamasının etkinliği.
Efficacy of autologous mesenchymal stem cell applications in patients with liver cirrhosis,
- Tez No: 378005
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Siroza bağlı artan morbidite ve mortalite oranları, bilim adamlarını bir çok komplikasyonu ve sınırlayıcı etkisi olan karaciğer transplantasyonundan daha başka tedavi modalite arayışlarına itmiştir. Diğer yandan, birçok hayvan ve sınırlı sayıda insan çalışmaları, karaciğer hastalıklarının tedavisinde kemik iliğinden elde edilen mezankimal kök hücre (MKH) tabanlı tedavilerin kullanılabilirliği yönünde cesaret vermektedir. Bu çalışmada, karaciğer sirozlu hastalarda otolog, Mezankimal Kök hücre transplantasyonunun etkinliğinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, biyopsi ile siroz tanısı doğrulanmış randomize hastalar kaydedildi. Ex-vivo çoğaltım için kemik ilikleri posterior iliak krestlerden elde edildi. Her hastaya kg başına 1x106 adet MKH, periferik venden infüze edildi. MKH infüzyonu sonrası hastalara hematolojik, viral ve biyokimyasal laboratuvar parametreler aylık takiplerle, doppler USG 3 ayda bir, karaciğer biyopsisi ve BT 6 ay arayla uygulandı. Farklı etyolojileri olan 7 hastaya MKH infüzyonu uygulandı. Transplantasyon sonrası hastaların hiçbirinde herhangi bir yan etki görülmedi. Otoimmün hepatiti olan ilk hastada belirgin klinik ve laboratuvar ilerleme gözlendi. Kriptojenik sirozu olan ikinci hastada bilirübin seviyelerinde ikinci ayda hafif azalma ve yüksek olan AST seviyelerinde normalleşme izlendi. Ancak bu hasta siroza bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldü. Diğer hastalar sırasıyla alkolik siroz, hepatit C, B, B+D ve Primer Bilier Siroz tanıları almışlardı. Bu hastalar henüz takip aşamasının 3 ila 5. aylarında olup fark izlenmemiştir. Karaciğer sirozunda MKH transplantasyonu umut vadeden bir tedavi modalitesidir.
Özet (Çeviri)
Increasing morbidity and mortality caused by cirrhosis urge scientists to find new treatment modalities other than liver transplantation which has several limitations and complications. On the other hand many animal studies and limited human trials encourage the use of bone marrow?derived mesenchymal stem cell (MSC)?based therapies for treatment of liver diseases. In this study we aimed to investigate the efficacy of MSC transplantation in patients with liver cirrhosis. Randomized patients with biopsy proven liver cirrhosis were enrolled to the study. Blood marrows were obtained from posterior iliac crests for ex-vivo expansion. Every patient was given 1x106 MSCs per kg infused via peripheral vein. Hematologic, viral and biochemical labarotory parameters were monthly, doppler USG for every 3 months, liver biopsy and CT at sixth months were carried out after the MSC infusion.7 patients with different etiologies had MSC infusions. No side effect was seen in none of them after transplantation. First patient had autoimmune hepatitis showed significant clinical and laboratory improvement. Second patient with cryptogenic cirrhosis had a slight decrease in bilirubin levels and her high AST levels got normalized in second month. But this patient died because of cirrhotic complications. Other patients had alcoholic cirrhosis, hepatitis C, B, B + D and primary biliary cirrhosis respectively. All were at 3? 5th month of follow-up and yet showed no difference. MSC transplantation for liver cirrhosis seems a promising treatment modality.