Serebrovasküler hastalıklarda asimetrik dimetil arjinin, pentraksin-3, nöronal pentraksin-1 düzeylerinin klinik ve prognozla ilişkisi
The relationship between the levels of asymmetric dimethyl arginine, pentraxin-3, neuronal pentraxin-1 and clinic and prognosis in cerebrovascular diseases
  1. Tez No: 378004
  2. Yazar: HAKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda ADMA, PTX3 ve NP-1 düzeylerinin inme hastalarında klinik ve prognoz üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla GATA Nöroloji A.D. kliniğinde inme tanısıyla yatırılan, klinik ve radyolojik olarak tanısı kesinleştirilen 139 hasta ile 30 gönüllü sağlıklı kontrol grubu değerlendirilmiştir. İnme hastaları iskemik ve hemorajik olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların periferik venöz kanları olay başlangıcından ilk 24 saat içerisinde alınmıştır. Plazma ADMA seviyeleri, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemi ile, serum Pentraksin-3 düzeyleri ve serum Nöronal Pentraxin-1 düzeyleri ise Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kit ile ölçülmüştür. İskemik serebrovasküler hastalık (ISVH) grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında NP1, PTX3 ve ADMA düzeylerinin istatistiksel olarak yüksek olduğu saptanmıştır. ISVH grubu karotid arterde daralması olan ve olmayan olarak ikiye ayrıldığında daralması olan hastalarda PTX3 düzeyleri olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı miktarda daha yüksektir (Z=2.099; p=0.036). PTX3 ile NIHSS skoru arasında ISVH grubunda istatistiksel olarak anlamlı, doğrusal yönde bir korelasyon olduğu görülmüştür (r=0.263; p=0.004). ISVH grubunda PTX3 ile Rankin 1. ay (r=0.184; p=0.044) ve 3. ay (r=0.185; p=0.043) skorları arasında doğrusal yönde bir korelasyon saptanmıştır. Yine RANKIN 1.ay ve 3.ay skorları 0-3 arası iyi prognoz, 4-6 arası kötü prognoz olarak ikiye ayrıldığında ayrıldığında; ISVH grubunda kötü prognoz gösteren hastaların PTX3 düzeyleri iyi prognoz gösterenlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. PTX3, endotel disfonksiyonun göstergesi olarak belirtilmektedir. Ayrıca PTX3'ün, koroner arterlerin endotel fonksiyonlarının göstergesi ve koroner arter hastalığında takipte kullanılabilecek bir parametre olduğu bildirilmiştir. PTX3 tüm vücuttaki arterlerin endotel fonksiyonlarının göstergesi olması sebebiyle, iskemik inme hastalarının önceden tahmini, hastalığın şiddeti ve prognozunun belirlenmesinde önemli bir belirteç olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of ADMA, PTX3, and NP-1 levels on clinic and prognosis in patients with stroke. To this end, 139 patients hospitalized in GATA Neurology Department with clinical and radiological diagnosis of stroke and 30 volunteers as the healthy control group were evaluated. The patients divided into two groups: Ischemic and hemorrhagic stroke. Peripheral venous blood of the patients taken in the first 24 hours after the onset of the event. Plasma concentrations of ADMA levels were measured by the high-performance liquid chromatography (HPLC) method and Pentraxin-3 levels in serum and serum levels of neuronal Pentraxin-1 were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kit. When the ISVH group compared to the control group; NP1, PTX3, and ADMA levels were found to be significantly higher. When the ISVH group divided into two groups as with and without carotid artery stenosis, PTX3 levels were significantly higher in patients with carotid artery stenosis than those without carotid artery stenosis (Z=2.099; p=0.036). A statistically significant linear correlation was observed between PTX3 and the NIHSS score in ISVH group (r=0.263; p=0.004). A linear correlation was observed between PTX3 and Rankin 1st month (r=0.184; p=0.044) and 3rd month (r=0.185; p=0.043) scores in ISVH group. When Rankin scores 1st month and 3rd month divided into two groups as 0-3 good prognosis, 4-6 poor prognosis, PTX3 levels of patients with poor prognosis were found to be significantly higher than PTX3 levels of patients with good prognosis in ISVH group. PTX3 is stated as an indicator of endothelial dysfunction. Also PTX3 have been reported as a indicator of endothelial function of coronary arteries and a parameter of coronary artery disease. PTX3 is the indicator of endothelial function of arteries throughout the body, so we suggested that PTX3 is an important marker for prediction of ischemic stroke patients and determining the severity of illness and prognosis.