Febril konvülziyon geçiren ve geçirmeyen ateşli hastalarda pentraksin-3'ün değişimi
The variation of Pentraxin-3 in febrile patients admitted with or without convulsions
  1. Tez No: 378012
  2. Yazar: ŞEFİKA BARDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE CİNBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Febril konvülziyon çocukluk çağında en sık görülen konvülziyon tipidir. Hastalarda ve ailelerde ciddi anksiyeteye neden olan febril konvülziyonların, pek çok risk faktörü bilinmesine rağmen gelişimi öngörülememektedir. Pentraksin-3 uzun pentraksinler ailesine dâhil olan, yeni nesil bir akut faz reaktanıdır. Bu çalışmada febril konvülziyonlu hastalarda serum Pentraksin-3 düzeyi değerlendirildi. Ateş yüksekliği ile başvuran hastalarda Pentraksin-3 düzeyinin febril konvülziyon için risk faktörü olup olmadığının gösterilmesi amaçlandı. Araştırmamızda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine getirilen 35 febril konvülziyonlu (basit/komplike) hasta ile yaş ve cinsiyet bakımından benzer, kronik hastalığı ve sürekli ilaç kullanımı olmayan, asıl yakınması üst solunum enfeksiyonuna bağlı ateş yüksekliği olan 35 hasta değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak farklılık yoktu (p>0,05). Her iki grup arasında üre, kreatinin, elektrolitler, C-reaktif protein, beyaz küre değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Serum Pentraksin-3 düzeyi hasta grubunda ortalama 4,8±2,5 ng/ml, kontrol grubunda ise 4,1±2,3 ng/ml bulundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Pentraksin-3 düzeyi ile C-reaktif protein düzeyi ve beyaz küre sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Bulgularımız Pentraksin-3 düzeyinin febril konvülziyon gelişiminin bir göstergesi olamayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions are the most frequent seizures in childhood. Although plenty of risk factors are known, it leads to serious anxiety both in patients and and the families. Syrum Pentraxin-3 levels are analized in febrile patients admitted with or without convulsions. The aim of this study is to show whether Pentraxin-3 levels would be a predictive factor for febrile convulsions in patients admitted with high fever. We evaluated 35 patients with febrile convulsion (simple/complex) and 35 febrile patients due to acute upper respiratory tract infection without chronic disease and ongoing medication. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of age and sex (p>0,05). No significant difference was found between these two groups in terms of urea, creatinine, electrolytes, C-reactive protein and white blood cell count (p>0,05). Serum Pentraxin-3 levels were 4,8±2,5 pg/ml in patient group and 4,1±2,3 pg/ml in control group. No significant difference was found between these two groups (p>0,05). No correlation was found between Pentraxin-3 with C-reactive protein and white blood cell count. Our findings show that Pentraxin-3 levels are not related with febrile convulsion occurance.