Türkiye'de devlet başkanının kanunları geri gönderme yetkisi
Present's legi̇stati̇ons' send- away authori̇ti̇y i̇n Turkey
  1. Tez No: 378025
  2. Yazar: ASLI TABARU MANGA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çerçevesinde, Devlet Başkanının kanunlar, Anayasa değişiklikleri ve kanun hükmünde kararnameler üzerindeki geri gönderme yetkisinin kapsam ve sınırlarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Tespiti yapma gereği ise, son yıllarda sık sık geri gönderme müessesesine başvurulması ve konunun gündeme taşınmış olmasına dayanmaktadır. Son yaşananlarla olay adeta bir devlet meselesi haline gelmiştir. Hatta bir ara, konu nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Hükümet arasında ciddi çatışma ve tartışmalar yaşanmış, ve tüm bu olaylar ülkeyi bir kriz ortamına kadar sürüklemiştir. Tez, günümüzde çok sık rastlanılmakla beraber veto kavramıyla da karıştırılan geri gönderme müessesesini incelemektedir. Devlet Başkanı karşısına gelen kanun ve kanun benzeri diğer yasama işlemlerini inceledikten sonra, işlemi yapan organa belirli süreler içinde belirli şartlarla geri gönderme yetkisine sahiptir. Veto durumunda ise Devlet Başkanının yetkisi daha komplike olup geri gönderme sonrasında bir daha aynı kanunun görüşülmesi mümkün değildir. Bu anlamda geri gönderme kavramı ile veto kavramı arasında açık farklar bulunmaktadır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde: Devlet Başkanının“veto yetkisi ve geri gönderme yetkisi”başlığı altında“veto”kavramı ele alınıp değerlendirilmiş,“geri gönderme”yetkisi de genel olarak ele alınmış ve geri göndermenin niteliği üzerinde durulmuştur.Yine liberal rejimlerde Devlet Başkanının yasama faaliyetine yönelik yetkileri incelerek konunun dünya anayasaları açısından gelişimi de incelenmiştir. İkinci bölümde ise,“Türkiye'de Devlet Başkanının kanunları geri gönderme yetkisinin pozitif hukukta düzenlenmesi ve uygulanması”konu başlığı altında“kanunların Cumhurbaşkanınca yayımlanması”, kanunları geri gönderme yetkisinin Türk Anayasalarında düzenlenişi belirtilmiştir. Daha sonra, 1982 Anayasasında kanunların, Anayasa değişikliklerinin ve Hükümet Tasarruflarının geri gönderilmesi incelenip; kararnamelerin imzalanması, geri gönderme halinde ortaya çıkan sorunlar ve geri gönderme usulü ele alınarak ayrıntılı olarak incelenmiş ve çalışmamız sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this thesis, it is aimed to determine the extents and limits of the President's authority of sending back laws, constitutional changes and law-amending ordinances. The need fort his determination is based on the fact that sending back has frequently been applied and put into agenda in recent years. With the recent events, the situation has almost become a matter of state. For some time, there appeared serious discussions and arguments between the President and the government and these events drifted the country into a crisis atmosphere. The thesis examines the foundation of sending back which is usually confused with the concept of veto. After examining the acts of some laws and law-amending ordinances, the Presidenthas the authority of sending them backto the organ, which conduts the act within a certain period and under certain conditions. İn the case of veto, the President has a more complucated authority and it is impossible to review the same law again after sending it back. İn this sense, there are considerable differences between the concept of veto and sending back. Our study consists of two main parts. İn the first part, under the title of the State Presidents authority of veto and sending back, the concept of veto was tackled and evaluated. The authority ofsending backwas emphasized. İn liberal regimes, the developmentof the subject in terms of universal constitutions was also examined by goin throughthe authorities of the State President on the legis lative action. İn the second part, in Turkey, under the title of the arrangement and implementationof the State President's authority of sending back laws in Turkish constitutions were stated. Then , in the constitution of 1982, the constitutional changes and sending back of the state savings were examined; the signature of the governmental decisions, the problems appearing in the case of sending back and the way of sendingback were tackled in detail and put an end to our study.