Özdüzenleme faaliyetleri ile zenginleştirilmiş araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisinin fen bilgisi öğretmen adaylarının kuvvet ve hareket konusunu kavramsal anlamalarına ve akademik özyeterliklerine etkisi
The effect of inquiry based learning enriched with self regulated activities on preservice science teachers ' conceptual understanding about force and motion and academic self efficacy
  1. Tez No: 378238
  2. Yazar: KADRİYE KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, özdüzenleme faaliyetleri ile zenginleştirilmiş araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisinin fen bilgisi öğretmen adaylarının kuvvet ve hareket konusunu kavramsal öğrenmelerine ve akademik özyeterliklerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise fen bilgisi öğretmen adaylarının uygulama öncesi sahip oldukları alternatif kavramlar ile uygulama sonrası sahip oldukları alternatif kavramları belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde bulunan büyük bir üniversitenin İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında 3. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 110 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Karma yöntemin yakınsayan parelel karma yöntem deseninin kullanıldığı bu araştırma, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde okutulan Fen Öğretimi Laboratuvar Uygulamaları II dersi öğretim programına göre gerçekleştirilmiştir. Kuvvet ve hareket konusu; deney 1 grubunda özdüzenleme faaliyetleri ile zenginleştirilmiş araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisi ile, deney 2 grubunda araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisi ile, kontrol grubunda ise doğrulayıcı laboratuvar yöntemi ile işlenmiştir. Araştırma sürecinde 7 haftada toplam 28 ders saatlik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, 110 fen bilgisi öğretmen adayına“Kuvvet ve Hareket Kavramsal Değerlendirme Testi”ve“Akademik Özyeterlik Ölçeği”ön ve son test olarak uygulanması sonucu elde edilmiştir. Nitel veriler ise 9 fen bilgisi öğretmen adayı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda bağımlı gruplar t-testi, tek faktörlü varyans analizi, nitel boyutunda ise betimsel analiz yapılmıştır. Bu bağlamda, nicel veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiş ve araştırmanın alt problemleri doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise Nvivo analiz programı ile analizi yapılmış ve elde edilen bulgular görüşme soruları doğrultusunda yorumlanmıştır. Buna göre, özdüzenleme faaliyetleri ile zenginleştirilmiş araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisinin, araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim stratejisi ve doğrulayıcı laboratuvar yaklaşımı yöntemine göre öğretmen adaylarının Kuvvet ve Hareket konusundaki kavramsal öğrenmelerini ve akademik özyeterliklerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın yapılacak olan yeni çalışmalara rehberlik edeceği ve öğretmen adaylarının ileriki meslek hayatlarında onlara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of inquiry based learning enriched with self regulated activities on preservice science teachers' conceptual understanding about force and motion and academic self efficacy. Another purpose of the study is to determine the students' views about force and motion before and after implementation. The sample of this study is 110 preservice science teachers students at three different classes in Faculty of Education, and Department of Elementary Science Education Degree Program at third class in a large state university in Ankara. Converging parelel design of the mixed method was used in this study. The research was carried out in accordance with the curriculum of Science Education Laboratory Applications II course taught in the spring semester of 2012-2013 academic year. The subject of force and motion was processed with ınquiry based learning enriched with self regulated activities. On the other hand force and motion was processed with ınquiry based learning. And on the other hand force and motion was processed with deductive laboratory method in the control group. The implementation process of the study took 28 hours, a total of 7 weeks. The quantitative data were obtained from the“Force and Motion Conceptual Evaluation Test”“Academic Self efficacy Test”, as applied to the pretest and posttest. Qualitative data were obtained from semi-structured interviews made with nine preservice science teachers. Independent samples t-test, paired samples t-test, one-factor analysis of variance were used to analyze the quantitative data. Descriptive analyses were used to analyze the qualitative data. In this context, quantitative data were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programme and interpreted in accordance with the sub-problems of the research. Descriptive analysis was applied for qualitative data by using NVivo programme. Findings were interpreted in accordance with the interview questions. It is thought that this study will be guide for new studies and shed light on the future professional lives of the students.