Annelerin özgeci suç korkusunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of the factors that affect the altruistic fear of crime that mother
- Tez No: 378239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada annelerin özgeci suç korkusunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2015 yılında Kırşehir il merkezinde ikamet eden 3-6 yaş çocuğa sahip 1035 anne oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılacak suç korkusu ölçeğinin geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapmak için iki ayrı grup, asıl uygulama kısmını yapmak içinde ayrı bir grup olmak üzere toplam üç farklı örneklem grubuyla çalışılmıştır. Araştırma genel tarama modelinin türlerinden olan ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir.Araştırmada kullanılacak suç korkusu ölçeğinin geliştirilmesi aşamasında öncelikle konuyla ilgili alan yazın taraması yapılmış, ardından oluşturulan madde havuzu uzman görüşleri değerlendirmesi alınarak son haline kavuşturulmuş ve araştırmada kullanılmıştır. Ayrıca çalışmanın yordayıcı değişkenlerine ilişkin verileri elde etmek içinde“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.Ölçeğin geçerlilik ve çapraz geçerlilik çalışması için iki ayrı çalışma grubunda açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılmış, ardından her iki açımlayıcı faktör analizinden elde edilen faktör yükleri arasındaki benzerlik için Tucker'ın uyuşum katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca bu araştırmada her iki çalışma grubuna uygulanan ölçme aracıyla ilgili ayrı ayrı Cronbach alfa güvenirlik katsayılarına diğer yandan ölçeğin ikinci bir güvenirlik çalışması olarak ta test-tekrar test güvenirliklerine bakılmıştır.Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapılmış, tüm analizler için anlamlılık düzeyi .05 olarak belirlenmiştir. Çalışmada suç korkusunun demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumunun araştırılması amacı ile t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ve Welch testi kullanılmıştır. Demografik değişkenlerde ikili grupların (cinsiyet vb.) suç korkusunun karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi, üç ve daha fazla grupların (yaş vb.) suç korkusunun karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda annenin özgeci suç korkusunu etkileyen faktörlerden; Annenin yaşı, eğitim düzeyi, sahip olduğu çocuk sayısı ve sahip olunan çocuğun yaş ve cinsiyeti, annenin yaşadığı il ve mahalleyi güvenli bulma durumu, annenin kendisinin geçmiş suç mağduriyeti deneyimi yaşayıp yaşamama durumu, suça ilişkin haberleri öğrenme kaynakları ve televizyon izleme sürelerinin etkileri gibi değişkenlerin istatistiki olarak anlamlı sonuçlar verdiği (p0,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine the factors that affect the altruistic fear of crime that mother.Sample of the study consisted of 1035 mothers having child aged 3-6, who were residing in Kırşehir city center during 2015. A total of three different sample groups have been employed; two groups were used to test the validity and reliability of the“Fear of Crime Scale”, which would be used in the study, and another group for the main research. The research was carried out according to the correlation survey design, which is one of the general survey design. While developing“Fear of Crime Scale”, which was used in the study, first the relevant literature has been reviewed, a draft item pool has been constructed, and then the item pool has been finalized through consulting the opinions of specialists and it was used in the research. In addition“Demographic Information Form”has been used in order to gather information about the predictor variables of the study.Explanatory Factor Analysis (EFA) has been conducted on the first two samples for the validation and cross-validation of the scale, than Tucker's congruence coefficient has been calculated to reveal the similarities between factor loads obtained from these two explanatory factor analysis. In addition, Cronbach's Alpha reliability coefficients of the scale administred to these two samples were calculated, moreover test-retest reliability of the scale has been checked as a second reliability analysis. Data analyses have been performed using SPSS 21.0 software and the significance level was set as 0.05 for all analyses. T-test, one-way variance (One Way ANOVA) and Welch test were used to investigate the differentiation of fear of crime according to demographic variables. While comparing fear of crime of binary groups (gender, etc.) independent t-test was used, whereas the comparison of the groups containing three or more variables (age, etc.) was performed via one-way ANOVA test. According to the results of the analysis, it has been found that the following demographic factors are statistically significant (p0.05).