Eski kent dokularında kentsel çevre çözümlemesi ve Antalya-Kaleiçi ve Kaş eski kent dokularında kentsel karakteri belirleyen ögelerin tanımlanması
Analysis of the Urban environment in old settlements identification of the elements contituting the urban character in the old urban patterns of Antalya-Kaleiçi and Kaş
  1. Tez No: 7337
  2. Yazar: AYNUR MÜFTÜOĞLU NALÇACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
II ^-333- ESKÎ KENT. DOKULARINDA KENTSEL ÇEVRE ÇÖZÜMLEMESİ ve ANTALYA-KALEÎÇİ ve KAŞ ESKÎ KENT DOKULARINDA KENTSEL KARAKTERİ BELİRLEYEN Ö?ELERİN TANIMLANMASI ( Yüksek Lisans Tezi) Aynur MÜFTÜO?LU (NALÇACI) GAZI ÜNÎVERSÎTESÎ FEN BÎLÎMLERl ENSTÎTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Eski kentlerde; yapılan koruma amaçlı düzenleme ve uygulamalara ragmen, tarihi kentsel karakter korunamamaktadır. Araştırmanın amacı; eski kentlerde kentsel karakterin ko runması ve buna bağlı olarak, kent karakterini belirleyen öğelerin tanımlanmasıdır. Bu amaç çerçevesinde eski kent dokularının korunması gerekliliği, kent imajı, öğeleri, kentsel formu oluşturan boyutlar, özellikleri araştırıl mış, kent karakterini belirleyen öğeler, boyutları ve özel likleri tanımlanmıştır. Antalya-Kaleiçi ve Kaş eski kent dokularında kentsel karakteri belirleyen öğeler; tanımla nan boyut ve özellikler doğrultusunda; harita, Plan, fotoğ raf, çizim vb. araçlarla saptanmıştır. Elde edilen bulgu larla; eski kentlerin düzenleme ve tasarım çalışmalarında veri olarak kullanılmak amacı ile, bir kentsel çevre çözüm leme yöntemi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ANALYSIS OF THE URBAN ENVIRONMENT IN OLD SETTLEMENTS IDENTIFICATION OF THE ELEMENTS CONTITUTING THE URBAN CHARACTER IN THE OLD URBAN FATTERNS OF ANTALYA-KALEÎÇÎ AND KAŞ (M.Sc. Thesis) Aynur MUFTÜO?LU (NALÇACI) GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September- 1*988 ABSTRACT In old towns in spite of regulations and applications aiming preservation, it is hard conserve the verna cular character. Aim of this research is the preservation of the vernacular character in old settlements as well as the the definition of the elements that determine the urban character. Beneath the aim described above the reason of preservation of vernacular patterns, town images, elements, dimensions and features creating the town form have been researched and elements forming the urban character have been described. The elements constituting the urban charac ter of the old settlements in Antalya-Kaleiçi and Kaş have been documented by such means as maps, plans, photographs, drawings, etc. in accordance with the identified dimensions and specifications of the vernacular patterns. With the obtained data, an analysis method of urban environment has been attempted to be established as the basis for design making decisions.