Ortaokul öğrencilerinin spora yönlendirilmesinde medyanın etkisi (Bilecik ili örneği)
The effect of media on encouraging secondary school students to participate i̇n sporting activities (The case of Bilecik)
- Tez No: 378252
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin spora yönlendirilmesinde medyanın etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı tarafından 40 maddeden oluşan anket ve 20 maddeden oluşan Spor Medyasının Etkisi Ölçeği (SMEÖ) geliştirilmiştir. Veri toplama araçlarıyla, öğrencilerin spor ve medya konularındaki algı, görüş ve düşünceleri tespit edilmiş, spor medyasına yönelik görüşleri değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Bilecik ili merkezde yer alan 7 resmî ve özel ortaokulda öğrenim gören öğrencilerden seçilmiştir. Veri toplama araçları 224 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcıların 97' si erkek 127' si kız öğrencidir. Bu araştırmada Survey (genel tarama) modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotları (Yüzde, Frekans, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki fark için t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayarda“SPSS for Windows ver:21.0”programında çözümlenmiş, manidarlıklar .05 düzeyinde sınanmıştır. Araştırma sonucuna göre, öğrencilerin spora ilgisinin yüksek olduğu ve spor yapma isteklerinde medyanın etkisinin önemli olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra katılımcıların, spor medyasına ilişkin görüşleri ile annenin eğitim durumu ve babanın eğitim durumu arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Hem annenin ve hem de babanın eğitim düzeyi arttıkça, öğrencilerin spor medyasından etkilenme oranlarında artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of the media in directing secondary school students to the sports For this purpose, questionnaire with 40 questions and Scale of Sports Media Effect (SSME) with 20 questions were developed. By data collection tools, perceptions, opinions, and ideas of students on the issues of media sports were identified, attitudes towards sports media were analyzed according to the variables. The sample of the survey, in the 2014-2015 academic year were selected from students educated in seven public and private secondary schools in Bilecik province. Data collection questionnaires were applied to 224 respondents whom 97 were male and the rest were female students. In this study, survey (general screening) model was used. Descriptive statistical methods (percentage, frequency, mean, standard deviation) to analyze the data were used. Comparisons for quantitative data were made (t-test for two groups, One-way ANOVA for more than two groups, Scheffe Test for determination of the group that caused the difference). The findings were evaluated at 5% significance level in the 95% confidence interval. Results revealed tthat high interest to sport and significant effect of media on demands in students were determined. Moreover, significant differences between opinions of articipants about the sports media and education levels of mother and father were determined. The effect of sport media increased with increasing educational levels of both mother and father.