Toplum destekli polisliğin suç önleme ve uygulamaları açısından incelenmesi
An inquiry on community policing in terms of crime prevention and implementations
- Tez No: 378255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Relations, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Toplum destekli polislik, insanı en yüce değer olarak kabul eden, toplumun hizmetinde olmayı ve vatandaş memnuniyetini temel hedef olarak gören, halktan aldığı destekle toplum düzenini bozan tüm olumsuzluklarla mücadeleyi amaçlayan çağdaş demokratik bir polislik anlayışıdır. Tezimizin amacı Toplum Destekli Polisliğin suçu önlemede engelleyici bir rolünün olduğu ve suç korkusunu azaltıcı bir etkisinin olduğu düşüncesinden yola çıkılarak Toplum Destekli Polislik faaliyetlerinin uygulandığı yerler incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Toplum Destekli Polislik Uygulamaları konusunda araştırmalar yapılmıştır. Araştırma modeli olarak öncelikle literatür taraması yapılmış ayrıca elde edilen verilerin değerlendirilip tasnif edilmesi yoluna gidilmiştir.Güvenli ortamın sağlanmasında toplumla polis arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, toplumun güvenlik hizmetlerine katılım ve katkısının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Demokratik yaşamın gerekliliklerine uygun olarak Türk toplumu değişmekte ve gelişmekte, buna paralel olarak kendine has yapılanması bulunan ve ilgili mevzuat çerçevesinde iç güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu olan Türk Polis Teşkilatı da yeniden yapılanma sürecinden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Community policing is a contemporary and democratic policing concept that; regards human as the most supreme value, fundamentally aimsto serve the community and ensure the security of individuals and also to combat the factors detoriorating the public order with the support of the community. The purpose of this thesis is to analyse the implementation fields of Community Policing activities considering the opinion that Community Policing has got a crime preventing role and a reducing effect on crime fear. In this study, inquiries were made on Community Policing Implementations. The adopted method for the inquiry was primarily literature survey; then, assessment and classification of the acquired data in addition.In order to build a safe environment, enhancing the police-community relations and promoting the participation and contribution of the community into security services bear great significance. Turkish community has changed and developed in conformity with the requirements of democratic lifestyle; and in line with this, Turkish National Police, which possesses an organizational structure peculiar to itself and is responsible for conducting the interior security services as per the related legal regulations, has gone through a process of re-organization.