Banka sigortacılığının müşteri tatmini açısından değerlendirilmesi istanbul ili: Avcılar ilçesi örneği
A research about the degree of costumer satisfaction in bank insurance in Istanbul Avcılar town
  1. Tez No: 378254
  2. Yazar: EZGİ DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmamızda İstanbul Avcılar ilçesinde daha önce banka sigortacılığından yararlanmış 353 kişiyle banka sigortacılığı tatmini üzerine anket yapılmıştır. Katılımcılarla yapılan anketlerin hepsi sorunsuz elde edilmiş ve bu sebeple eksiksiz olarak verilere dâhil edilmiştir. Bu araştırma ile banka sigortacılığından faydalanan müşterilerin banka sigortacılığından tatmin olup olmadıkları, banka sigortacılığının eksiklerinin neler olduğu, katılımcıların bankaların sigortacılık yapmasını destekleyip desteklemedikleri, sigortacılık faaliyetlerinin sadece acenteler tarafından yapılıp yapılmaması konusundaki düşünceleri ortaya konulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda örneklemdeki katılımcıların bankaların sigortacılık faaliyetlerinden tatmin düzeylerinin farklılaştığı ve tatmin düzeylerinin müşterinin beklentisinin altında kaldığı bununla birlikte banka sigortacılığından faydalanan müşterilerin, banka sigortacılığı faaliyetlerinden tatminlerini engelleyen, bazı sorunların olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, survey about satisfaction of bank insurance was performed for 353 people who benefit from bank insurance before in Istanbul Avcılar town. All surveys that were made by those people were taken without any problem and for that reason it was totally included in data. This research aims that whether customers who benefit from bank insurances are satisfied or not, what are the deficiencies of the banking insurance, whether these customer supports the banking insurance or not and also opinions of the customers about whether insurance activities only performed by insurance agents or not. As a result of the study which was conducted on the entire sample, participants' satisfaction levels are varies and service level of the banking insurance is not on the desired level compare to customers' expectations. Moreover, it is revealed that there are some problems about banking insurance operations which decreases customer satisfaction level.