İlköğretim kurumlarında farklılıkların yönetimine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining the perceptions of primary school teacherson diversity management
- Tez No: 378259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim (ilkokul ve ortaokul) kurumları öğretmenlerinin farklılıkların yönetimine ilişkin görüşlerini incelemektir.Araştırma betimsel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ili Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle ilçelerindenseçilen 26 ilköğretim okulunda görevli 532 öğretmenden oluşmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin farklılıkların yönetimi algılarını belirlemek amacıyla Balay ve Sağlam (2004) tarafından geliştirilen“Farklılıkların Yönetimi”ölçeği kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi SPSS 15 programı kullanılarak yapılmıştır. Öğretmenlerin görüşlerinin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, branş ve kıdem gibi demografik değişkenlere göre faklılığının analizinde ise t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre ölçeğin alt boyutlarının karşılaştırılmasında, tekrarlı ölçümler için çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma sonuçları, öğretmenlerin farklılıkların yönetimi algılarının yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının cinsiyete göre erkek öğretmenler lehine anlamlı bir şekilde değiştiği sonucuna varılmıştır.Öğretmenlerin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının yaşa bağlı olarak yaşı fazla olan öğretmenler lehine anlamlı bir şekilde değiştiği sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının öğrenim durumu, kıdem ve branşa göre farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır.Farklılıkların yönetiminin bireysel tutum ve davranışlar, örgütsel değerler ve normlar ile yönetsel uygulamalar ve politikalar alt boyutlarının birbirleriyle pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the primary education institutions teachers' perceptions of diversity management.The research is a descriptive study and adopted descriptive survey model. The sample of studyselected out of 26primary schoolsfrom districts ofAnkara(Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle)consists of532teachers. Stratified sampling technique was used for the determination of the sample. In order to explore primary school teachers'perceptions of diversity management“Diversity Management Scale”originally developed by Balay and Sağlam (2004) was used.Data were analyzed via SPSS 15 program. ANOVA and t-test were conducted to analyze participants' perceptions according to gender, age, educational background, branch and seniority variables. Two way analysis of variance for iterative measures was used for comparing sub-dimensions of the scale according to the perceptions of teachers.Research results revealed that the perceptions of teachers for diversity management were significant. Results also demonstrated that the perceptions of teachers for diversity management differed significantly according to gender variable in favor of male teachers. Additionally, the perceptions of teachers for diversity management differed significantly according to age variable in favor of older teachers. Results illustrated that the perceptions of teachers for diversity managementdid not differ significantly according to educational background, seniority and branch variable.Results mirrored thatthere were positive and significant relationships between the sub-dimensions of diversity management, individual attitudes and behaviors, organizational values and norms and managerial practices and policies.