Mesleki eğitimde bütünleştirme uygulamalarının değerlendirilmesi (Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesi örneği)
The evaluation of the application of inclusion in vocational training (The Example of Sincan İMKB Vocational High School of Trade)
  1. Tez No: 378260
  2. Yazar: MİRSEL SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı mesleki eğitimde bütünleştirme uygulamalarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla, Ankara Sincan ilçesi, Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesi'nde görev yapan yönetici/öğretmen ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ile velilerinin tamamına Likert ölçeğinde yapılandırılmış anketler uygulanmıştır. Araştırma, betimsel tarama modelindedir. Mesleki eğitimde bütünleştirme uygulamaları sekiz boyutta ele alınmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek üzere betimsel istatistik teknikler ve ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin %38,9'u zihinsel, %44,4'ü bedensel engelli, yönetici ve öğretmenlerin %61,4'ü bayan ve 15 yıl ve daha az çalışmış olanların oranı %71,4'tür. Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanması ve uygulanması konusuyla ilgili olarak yönetici/öğretmen, öğrenci ve veliler, %50 ve üzerindeki oranlarla BEP hazırlandığını ve öğrencileri değerlendirme aşamasında gerekli uyarlamaların yapıldığını, ancak %50'nin üzerindeki oranlarla destek eğitim hizmetlerinden hiçbirisinin uygulanmadığını düşünmektedirler. Ayrıca, Mesleki Yönlendirme boyutunda yönetici, meslek dersi ve kültür dersi öğretmenleri arasında %97,4 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu konuda en yüksek ortalamaya sahip grup yöneticilerdir. Kültür dersi öğretmenleri ise bu konuda olumsuz görüşe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the applications of inclusion in vocational training. To this , administratiors and teachers working in high schools and the entire students with special educational needs and their families are applied with Likert Scale surveys.The research is descriptive research model. Applications of inclusion in vocational training discussed in eight sizes. To test the hypothesis of the research, descriptive statistical technics and Anova Method are used. According to the findings, 38,9 percent of students are mental disabled, 44,4 percent are physical disabled. 61,4 percent of administrators and teachers are women. The rate of the ones who has worked for 15 years and less is 71,4. About the preparation and application of Individualized Education Programme 50 percent and over of administratiors, teachers, students and parents think that Individualized Education Programme is prepared and in assessment stage of students necessary adaptations are held but over 50 percent of them think that no educational support services are applied. Also, about vocational guidance there is 97,4 percent difference which is statistically meaningful between the vocational teachers and the other course teachers. Administratiors has the highest average about this subject. Course teachers has negative opinion about the subject.