Kariyere İlişkin Ebeveyn Desteği Öçeği'nin Türkçe'ye uyarlama çalışması
The adaptation study of The Career-related Parent Support Scale
- Tez No: 378269
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı orjinali Turner, Brissett, Lapan, Udipi ve Ergun (2003) tarafından geliştirilen Kariyere İlişkin Ebeveyn Desteği Ölçeği-KİEDÖ (The Career-Related Parent Support Scale-CRPSS)'ni Türk ortaokul öğrencilerine uyarlamaktır. Ayrıca KİEDÖ'den alınan puanlarının cinsiyete, sınıf düzeyine, algılanan sosyo-ekonomik düzeye ve algılanan akademik başarıya göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezindeki ortaokullarda öğrenim gören 438 (218 kız ve 220 erkek) 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşturulmuştur. KİEDÖ'nün yapı geçerliğini belirlemek için verilere doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. KİEDÖ'nün orijinalindeki gibi 4 faktörlü (Araçsal Yardım, Kariyere İlişkin Modelleme, Sözel Teşvik, Duygusal Destek) olduğu doğrulanmıştır. KİEDÖ'nün güvenirliğini belirlemek için; iç tutarlık katsayısı .93, kararlılık katsayısı .90 bulunmuştur. Bu bulgular KİEDÖ'nün geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu Türk ortaokul öğrencilerinin kariyere ilişkin algıladıkları ebeveyn desteğini ölçmede kullanılabileceğini göstermektedir. KİEDÖ'den alınan puanlar algılanan sosyo-ekonomik düzeye ve algılanan akademik başarıya göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Fakat, KİEDÖ'den alınan puanlar cinsiyete ve sınıf düzeyine göre farklılaşmamaktadır. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür ve teorik görüşler çerçevesinde tartışılmıştır. KİEDÖ gelecekte yapılacak betimsel ve deneysel araştırmalarda araştırmacılar tarafından çocuklarının kariyer gelişimlerine ailelerinden algıladıkları desteğinin ölçümesinde kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of the present study is to adapt The Career-Related Parent Support Scale (CRPSS) which was originally developed by Turner, Brissett, Lapan, Sharanya Udipi and Ergun (2003) into Turkish middle school students. It also aims to investigate if students' scores on CRPSS differ according to gender, grade level, perceived socio-economic level and perceived academic achievement. Working group consists of 437 (218 girls and 220 boys) 7th and 8th grade students who studied at different middle schools in Ankara in 2014-2015 educational year. In order to identify construct validity of Turkish version of CRPSS, the data was analysed by using confirmatory factor analysis. The analysis of Turkish version confirmed the original 4 factors (instrumental help, modelling related to career, verbal encouragement, emotional support). To identify reliability of scale, the internal consistency reliability found as .93 and determination coesfficient was found as .90. These findings shows that CRPSS is a reliable and valid measurement tool and can be effectively used to measure career related perceived parental support of Turkish middle school students. Scores on Turkish version of CRPSS significantly differs according to perceived socio-economic level and perceived academic achievement. However, scores on Turkish version of CRPSS did not significantly differ according to gender or grade level. The results of the study are discussed in the frame of related literature and theoretical views. CRPSS is suggested to be used to measure perceived support from family in career development of children by researchers in descriptive and experimental researchs in the future.