Relationship between teachers' organizational cynicism and organizational commitment
Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
- Tez No: 378306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim kademelerine göre öğretmenlerin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeylerini saptamaktır. Bu çalışma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara İli Yenimahalle İlçe merkezinde görev yapan 406 öğretmen (120 ilkokul öğretmeni, 154 ortaokul öğretmeni, 132 lise öğretmeni) oluşturmaktadır. Araştırmada basit seçkisiz örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, Örgütsel Sinizm Ölçeği (Kalağan, 2009) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği (Balay, 2000) kullanılmıştır. Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: Öğretmenler en fazla örgütsel sinizmi bilişsel boyutta yaşamaktadırlar. Sinizmi en az olarak duyuşsal boyutta yaşamaktadırlar. Öğretmenler, örgütsel bağlılığı en fazla“içselleştirme”boyutunda yaşarlarken ikinci olarak“özdeşleşme”boyutunda, en az olarak da“uyum”boyutunda yaşamaktadırlar. Sinizm ile örgütsel bağlılık arasında negatif korelasyon vardır. Sinizm arttıkça bağlılık düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the teachers' level of organizational cynicism and organizational commitment. This research is a descriptive study in which relational screening model has been used. The sample of this research included 406 (120 teachers in primary schools, 154 teachers in secondary schools, 132 teachers in high schools) teachers who in charge in Yenimahalle town of Ankara during 2013-2014 education year. The sampling of this research is determined by using simple random sampling method. Organizational cynicism and organizational commitment scales were used in order to collect data. The results of this research indicated that teachers mostly experienced cognitive cynicism and they rarely experienced emotional cynicism. Among the sub-dimensions of organizational commitment internalization dimension mostly experience by teachers. There are negative correlation between cynicism and organizational commitment. When cynicism arise, organizational commitment level decreases.