Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının, akademik özyeterlik, mükemmeliyetçilik ve akademik güdülenmeden yordanması
The prediction of academic achievement levels of anatolian high school 9nt and 10th grade students' by academic self-efficacy, perfectionism and academic motivation
- Tez No: 378307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeylerinin, akademik öz yeterlik, mükemmeliyetçilik ve akademik güdülenmeden anlamlı olarak yordanıp yordanmadığını incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı ikinci döneminde Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan Esenevler Anadolu Lisesi ve İnönü Anadolu Lisesi ile Keçiören ilçesinde bulunan Bekir Gökdağ Anadolu Lisesi, Keçiören Anadolu Lisesi, Kalaba Anadolu Lisesi ve Rauf Denktaş Anadolu Lisesi'ndeki öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 9. ve 10 .sınıfta bulunan 421 kız 281 erkek olmak üzere 702 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan akademik başarı düzeyini belirlemek için öğrencilerin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı birinci dönem sonu notları; araştırmanın bağımsız değişkenleri olan akademik özyeterlik düzeyini ölçmek için 'Akademik Özyeterlik Ölçeği; mükemmellik düzeyini belirlemek için '' Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği '' ,akademik güdülenme düzeyini ölçmek için ''Akademik Güdülenme Ölçeği'', cinsiyet, sınıf ve diğer değişkenlerin belirlenmesi için araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin akademik başarı düzeyleri ile akademik özyeterlik, mükemmeliyetçilik ve akademik güdülenme değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Akademik özyeterlik, mükemmeliyetçilik ve akademik güdülenmenin her bir alt boyutunun akademik başarı düzeyini yordamadaki rolünün belirlenmesi amacıyla Adımsal Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada akademik özyeterlik , mükemmeliyetçilik ve akademik güdülenme değişkenlerinin akademik başarı düzeyinin önemli yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, 9. ve 10.sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeylerini, akademik özyeterlik, çok boyutlu mükemmeliyetçiliğin davranışlardan şüphe boyutu ve akademik güdülenmenin öğrenme arzusu ile öğrenmeye güdülenme boyutlarının anlamlı bir şekilde yordadığı ; akademik özyeterliğin iyi bir öğrenciye ait özellikler, kavrama, sosyal özyeterlik ve akademik yardım alt boyutu, mükemmeliyetçiliğin düzen, aile beklentileri, kişisel standartlar, hatalara karşı ilgi, hatasız görünme isteği alt boyutu ve akademik güdülenmenin araştırma isteği alt boyutunun yordamadığı görülmektedir. Analiz sonuçları literatürde yer alan diğer araştırma bulguları ışığında tartışılıp yorumlanarak; uygulayıcılara, araştırmacılara ve ailelere konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study mainly aimed to examine the predictive power of perfectionism, academic self-efficacy and academic motivation on academic success within Anatolian High School 9th and 10th grade students'. This study was carried out at 2013-2014 Year of Education second semester in Ankara with the students from Altındağ Esenevler Anatolian High School , Inönü Anatolian High School ,Bekir Gökdağ Anatolian High School, Keçiören Anatolian High School, Kalaba Anatolian High School and Rauf Denktaş Anatolian High School. 421 female and 281 male –totally 702- 9th and 10th grade students have been taken as subjects in this research. The end of the first semester of 2013-2014 academic year grades' has been used to determine the academic achievement level as a dependent variable; for examinig the indepentented variables , 'Academic Self Efficacy Scale has been used to measure the level of academic self-efficacy ; '' Multidimensional Perfectionism Scale has been used for to determine the level of excellence; Academic Motivation Scale has been used for to measure the academic motivation level' ', and finally to determine the effects of gender, class level and other variables a "Personal Information Form, organized by the researcher has been used. In the analysis of data obtained from research, pearson correlation coefficient has been used in order to determine the relationships among academic achievement levels of students, academic self-efficacy and perfectionism. In order to determine the role of academic self-efficacy, perfectionism and sub-dimensions of academic motivation on academic success, Stepwise multiple regression analysis was used. Academic self-efficacy, perfectionism, and academic motivation was found to be significant predictors of academic achievement levels . When research findings are analyzed, 9th and 10th grade students' academic achievement levels are predicted in a meaningful way by academic self-efficiacy; skepticism, one of the behaviors of excellence and desire to learn,one of the academic motivation subdimensions. Conversely, it's noted that the sub-dimensions of self-efficiacy : features of a good student, apprehension ,social self-efficiacy, academic help,; the sub dimensions of perfectionism: regularity , expectations of families, personal standarts, attention to the mistakes, desire to look like perfect,and the sub dimension of motivation : desire for research did't predict the academic achievement levels. Analysis of results are interpreted and discussed in the light of other research findings in the literature and some proposals were presented to families, practitioners and researchers.