Malign ve non-malign asitlerin ayırıcı tanısında asit sıvı fibronektin, kolesterol ve serum-asit Albumin Gradient'nin önemi
- Tez No: 37832
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmaya, Eylül 1992 - Eylül 1993 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi iç Hastalıkları Anabilim Dalında kesin tanısı konmuş 25 non-malign orijinli, 25 malign orijinli toplam 50 hasta kabul edildi. Hastalarda, asit sıvı fîbronektin, asit sıvı kolesterol düzeyleri ile serum-asit albumin gradienti araştırıldı. Malign ve non-malign asitlerin ayırıcı tanısında bu biokimyasal tetkiklerin tanısal değerleri asit sıvı CEA, asit sıvı total protein, T.protein (a) / T.protein (s) oranı, asit sıvı LDH, LDH (a) / LDH (s) oranının tanısal değerleri ile karşılaştırıldı. Çalışılan bu biokimyasal tetkiklerin tümünde malign ve non-malign gruplar arasında anlamlı fark bulundu. Ayırıcı tanıda tanısal doğruluk açısından asit sıvı fîbronektinin en fazla, asit sıvı LDH'ın ise en az güvenilir test olduğu sonucuna varıldı (sırasıyla tanısal doğruluk % 94, % 68).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of ascitic-fluid fibronectin, cholesterol and serum-ascites albumin gradient in the differantial diagnosis of malignant and non-malignant ascites. This study was carried out on 50 patients what 25 of then with non-malign and 25 with malign origin at the Dept of Internal Medicine in Atatürk University Medical Faculty between the dates of sept. 1992 and sept. 1993. The levels of ascites - fluid fibronectin, ascites - fluid cholesterol and serum - ascites albumin gradient were all searched. From the diagnostic values of these biochemical investigations, the rates of ascites - fluid CEA, ascites - fluid total protein, T.protein a / T.protien (s), ascites - fluid LDH, LDH (a) / LDH (s) were compared woith each other in the differential diagnosis of these malign and non-malign ascites. In all these biochemical investigations there found a significant correlation between the groups of malign and non-malign. From the view of diagnostic correcthess in this differential diagnosis, it was found out that ascites - fluid fibronectin was the most and likewise ascites - fluid LDH was the least dependable test. (The diagnostic correctress was as follows : % 94, % 68).