Karaciğer tümörlerinde serum ferritin ve alfa-fetoprotein düzeylerinin tanıdaki yeri
- Tez No: 37833
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
27 ÖZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatarak karaciğer ÎÎAB veya laparatomi yapılan 50 hasta ile, fizik muayene ve laboratuvar bulguları ile sağlıklı olan ve bir hastalık şikayeti olmayan 24 kişilik kontrol grubu arasında gerçekleştirildi. Alınan biopsi materyalinde histopatolojik inceleme ile tanı konulurken, alınan kan örneklerinde AFP ve ferritin değeri ölçüldü. Karaciğer kanseri bulunan 30 hastada (22 primer, 8 mctasialik) AFP değeri hem kontrol hem de kronik hepatit ve siroz hastalarından oluşan gruba göre anlamlı istatistiki yükselme göstermiştir (P0.05). Karaciğer Kanseri grubu ile kronik karaciğer hastalıkları grubunda; AFP ve ferritin değerleri, her grupta kendi arasında korelasyon analizine tabi tutulmuş ve her iki grupta da parametreler arasında anlamlı korelasyonun olmadığı görülmüştür (p>0.05). Sonuç olarak; karaciğer kanseri ve kanser gelişebilecek hastalıklardan en sık görülen kronik hepatit ve siroz hastalarında AFP değerlerinin ölçülmesi ve izlenmesi gerekli olup, görüntüleme ve biopsi yöntemlerinden önce, hastalığın tanısı ve prognozu için araştırılması gereken bir parametredir. Malignite potansiyeli taşıyan karaciğer hastalıklarında AFP seviyesinin periyodik izlenmesi, kansere dönüşüm açısından hekimi uyarabilir. Aynı vak'alardaki ferritin seviyelerinin ise AFP'ye göre, duyarlı bir tetkik olarak kabul edilmesinden ziyade sensitif ve spesifik olmayan bir değişiklik şeklinde değerlendirilmesi daha doğrudur.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY This study was made on 50 patients who were admitted to Atatürk University Medical Faculty and diagnosed histopathologically as chronic liver disease and liver cancer.and who were experienced hepar nccddle biopsy or laparatomy, and on a control group which was included 24 healthy volunteer adults. AFP and ferritin levels were determined for each patient and control cases. Statistically, in 30 patient with liver cancer (22 Hepatocellular Carcinoma, 8 Metasthatic liver cancer) the AFP levels were significantly higher when compared to control and chronic liver disease groups (P0.05); It's concluded that; in the evaluation of patients with liver cancer or a liver disease that has risk factors for cancer, before imaging methods and biopsy, the AFP must be considered as an important“tumor marker”; that also the differences in the serum ferritin levels are non-spesific indicators.