Hidroelektrik santrallerdeki hız regülatörü sisteminin güvenirlik analizi
Hydro power plant speed governer system reliability analysis
  1. Tez No: 378394
  2. Yazar: NEZİHE MERVE BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizin başlıca yenilenebilir enerji kaynağı olan suyu kullanarak enerji üretiminin sağlandığı hidroelektrik santraller; ilk yatırım maliyetleri yüksek gibi görülmekle birlikte, ucuz üretim maliyetli, dışa bağımlılığı olmayan projelerdir. Enerji sistemlerinde güvenirlik, gelişen teknolojiyle paralel olarak işletmelerin ekonomiklik ve zaman açısından kayıplarının en aza indirgenmesi için önemli faktörlerden biridir. Bu da sistemi oluşturan alt sistemlerin, elemanların güvenirliği ile ilişkilidir. Bu tez çalışması hidroelektrik santrallerdeki türbin kontrol sistemi bünyesinde bulunan hız regülatörü sisteminin işleyişini, güvenirlik analizini içermektedir. Ayrıca sistem bünyesinde bulunan en kritik risklere sebebiyet verecek yapılar için emniyet fonksiyonları önerilmiş ve bunlara ait güvenirlik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydro power plant projects that use our countries primary renewable energy source water, first investment cost is seen as high, however they have been cheap generation cost and foreign independent. Safety for energy systems is one of the important factors for facility`s economy and time losses are decreased in view of today's technological conditions. Safety is related with subsystems and equipments safety. This thesis study include speed governing system's operation and reliability analysis in hydro power plant turbine control system. Besides, safety functions has recommended for system's critical risks and reliability analysis have been done.