Diketen bileşikleriyle 4-, 5- ya da 6- üyeli heterohalkalı bileşiklerin sentezlenmesi
Synthesis of 4-, 5- or 6-membered heterocyclic compounds via diketene compounds
- Tez No: 378438
 - Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖCAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde; farmakolojik, pestisid, antimikrobiyal gibi özellikler gösterebilen biyolojik aktif gruplarıyla ilaç endüstrisine hizmet eden kimyasal maddelerin başını çeken heterohalkalı bileşikler hala bu alanda önemini korumaktadır. Literatürdeki heterohalkalı bileşik sentezlerinin temelini çeşitli halka kapanması reaksiyonları oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı; başta ilaç olmak üzere farmakoloji, tıp, canlı sistem araştırmaları gibi alanlarda kullanılabilecek çeşitli aktiviteye sahip yeni birçok heterohalkalı bileşiğin aldehit ya da imin bileşiklerinden önerilen mekanizma üzerinden siklokatılma ya da 1,4-katılma reaksiyonlarıyla elde edilmelerini içermektedir. İmin bileşikleri ile birçok halka kapanması reaksiyonu çalışılmıştır ancak kaynaklarda, bizim seçtiğimiz başlangıç molekülleriyle imin bileşiklerinin önerilen siklokatılma çalışmaları olmaması nedeniyle tez özgün değere sahip olup, bilime bu alanda katkı göstermesi beklenmektedir. Sentezlenen yeni moleküllerin biyolojik aktivite çalışmalarıyla canlı sistemlerdeki etkisi de incelenirse bu alanda da değerlendirilmesi olasıdır. Ayrıca, elde edilecek moleküllerden yeni sentezlerin hazırlanma olasılığı nedeniyle yaygın etkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, heterocyclic compounds such as pharmacological, pesticides, antimicrobial features can be demonstrated by biologically active groups that serve the pharmaceutical industry is still important in this field. Various cyclization reactions forms the basis of the literature syntheses of heterocyclic compounds. The aim of our study; particular drug, including pharmacology, medicine, living systems research in areas can be used a variety of activities with many new heterocyclic compounds, aldehyde or imine compounds of the proposed mechanism to cycloaddition or 1,4-addition reaction with obtaining contains. Imine compounds with the many ring closure reaction has been studied only in the sources, we selected the starting molecule with the imine compounds suggested cycloaddition studies due to lack of thesis original value is fitted with science in this field contribution is expected to show. Biological activity of the molecules to be synthesized in living systems with working effect is possible to assess in this area if examined. Also, the preparation of the new synthesis of molecules to be obtained, there is widespread effects because of the possibility.