Semi ve tiyosemikarbazit ile türevlerinin 1,3-diketon yapısındaki bileşiklerle reaksiyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 50886
  2. Yazar: MUSTAFA SAÇMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHZAT ALTURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Semi- ve tiyosemikarbazit bileşikleriyle mono karbonil aldehit ve ketonların reaksiyonlarının yaygın olarak bilinmesine karşılık, bu bileşiklerin dikarbonil özellikle 1,3-diketon bileşikleriyle reaksiyonlarının literatürde rastlanılmamış olması bizi bu konuda çalışmaya yöneltmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, semi- ve tiyosemikarbazit bileşikleriyle Dibenzoilmetan Asetil aseton ve İndan-l,3-dion gibi bileşiklerle reaksiyonları yapılmış ve sırasıyla 3,5- Difenil pirazol (laJb), l-Amido-3,5-Dimetil pirazol (2a). 1-Tiyokarbamido 3,5- Dimetil pirazol (2b) ve İndan-l,3-dion semikarbazon (5a) bileşikleri sentez edilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında Kroton aldehit'in semi- ve tiyosemikarbazit bileşikleriyle reaksiyonları yapılarak Kroton aldehit semikarbazon (4a) ve Kroton aldehit tiyosemikarbazon (4b) bileşikleri elde edilmiştir. Son olarak l-Aminoimidazol-2,4,5-(lH.3H) trion bileşiği literatürde verildiği şekilde semikarbazit hidroklorürden sentezlenip, bu bileşiğin asidik ortamda halka genişlemesi reaksiyonu ile l,2,4-Triazin-3,4,6-trion (3a) bileşiğinin elde edilmesi gerçekleştirilmiştir. Sentez edilen bu bileşiklerin yapıları elementel analiz ve İR spektrumlan yardımıyla aydınlatılmıştır.Sonuçlar reaksiyonlarda kullanılan nükleofillerin ve substratların yapı ve özellikleri yönünden karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it wasn't commonly known the reactions of semi- and thiosemicarbazides with the monocarbonyl aldehides and keton es,there aren't any reports on the reactions of semi- and thiosemicarbazides with the dicarbonyl compounds, especially; 1,3-diketones, such as dibenzoylmethane and acetyl acetone. Since there aren't any tangible studies published in this area, we are interested in doing investigation of this subject. In the first section of this study, the compounds of 3.5-Diphenyl pyrazole (la. lb). l-Amido-3,5-DimethyI pyrazole (2a_), l-Thiocarbamido-3,5-dimethyI pyrazole (2b) and hidan-1.3-dion semtcarbazone (5a) were obtained from the reactions of semi- and thiosemicarbazides with dibenzoylmethane diacetylmethane, and Indane-l,3-dion respectively. In the second section of this study.croton aldehide semi- and thiosemicarbazones were prepared from croton aldehide and semi- and thiosemicarbazide with similar to common reaction of the semicarbazones. Finally, the compound, l-Aminoimidazol-2,4,5-(lH.3H) trione was synthesized from acetophenone semicarbazone in the way noted down at the literature and realized 1,2,4- Triazin 3,4,6-trione (3_a) with the reaction of the ring size at the acidic medium. The structures of these synthesized compounds were determined by the interpretation of the results obtained from the elemental analysis and 1R spectrums.The conditions of the reactions and the results were discussed comparably according to their properties and structures.