Arap ülkelerinde çıkan isyanların incelenmesi
Analysis of the uprising in Arab countries
  1. Tez No: 378449
  2. Yazar: HATİCE BAHAR ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
2010 yılında Tunus'ta bir gencin kendisini yakması ile başlayan protestolar ülke içerisinde çok ses getirmiştir. Tunus'tan etkilenen diğer Arap ülkelerinde de küçük ya da büyük çapta olaylar yaşanmış ve yaşanan olaylar Arap Baharı olarak adlandırılmıştır. Tunus'ta yaşanan olayların diğer Arap ülkelerinde de bu denli ses getirmesinin nedeni ülkelerin siyasi, politik, ekonomik ve sosyal açıdan birbirleri ile büyük benzerlikler gösterir iken diğer dünya ülkelerinden de benzer oranda ayrılmalarıdır. Arap ülkeleri genel anlamda birbirleri ile büyük benzerlikler gösterirken, yaşanan isyanlar kimi ülkede iç savaşa dönüşürken kimi ülkede küçük protestolar olarak kalmıştır. Çalışmada yaşanan olayların düzeylerinin hangi sebeplerden farklı olabileceği konusuna değinilmiştir. Tunus, Mısır, Libya, Yemen, Suriye ve Bahreyn büyük çapta olayların yaşandığı ülkeler olur iken Cezayir, Fas, Irak, Kuveyt, Lübnan, Sudan, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün küçük çapta olayların yaşandığı ülkelerdir. Çalışmada ülkelere dair sosyal, ekonomik ve siyasi bir takım değişkenler bazında nasıl gruplandıkları gözlemlenmiş ve büyük çapta olayların yaşandığı ülkeler ile küçük çapta olayların yaşandığı ülkeler ile aynı sınıflamaya dâhil olduğu görülmektedir. Arap ülkelerinde çıkan isyanların başlıca nedeni olarak ülkelerdeki demokrasi eksikliği gösterilmektedir. Bu varsayım doğrultusunda ülkelerinden demokrasi endeksi değerleri ve liderlerin ülkeyi yönetme süreleri incelenmiştir. Diğer bir varsayım ise Arap ülkelerinde etnik yapının çok fazla çeşitlilik göstermesidir. Bu bağlamda ülkelerin kabilecilik (tribalizm) endeks değerleri de incelenmiş ve demokrasi endeksi ve kabilecilik endeksi arasındaki ilişki incelenmiş ve değişkenlerin birbirleri ile olan etkileşimleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2010, starting with the burning of a young man in Tunisia himself has too much noise in protests in country. The other Arab countries that are affected by Tunisia also had small or large scale events and the events referred to as Arap Spring. The events in Tunisia was reflected to the other countries due to all Arab countries are smilar to the each other by political, economic and social ways. Also Arab countries are different from the other world countries by these ways. Arab countries are showing great similarities to each other in a general sense, the riots became a civil war in some Arab countries and remained as small protests in other Arab countries. This study is about what is the differences between the this two class of Arab countries that had different scale events such as massive and on a small scale. Tunisia, Egypt, Libya, Yemen, Syria and Bahrein are countries that had important events and Algeria, Morocco, Iraq, Kuwait, Lebanon, Sudan, Saudi Arabia, Oman and Jordan are countries that had the events not so hot as much as the other six countries. In this study it is determined why the events are different altough the Arab countries are so similar to each other. It is believed that the main reason for the riots in Arab countries is the lack of democracy in countries. According to this assumption it is analyzed the democracy indexes and how many years the leader had been managed the country. The other assumption is that it shows a lot of diversity in the ethnic structure in the Arab countries. In this context, also the tribalism indexes are examined and the correlation between democracy indexes and tribalism indexes is propounded.