Değişmeli olmayan dereceli uzaylar üzerinde konneksiyonlar
Connections on noncommutative graded spaces
- Tez No: 378451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZAVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde klasik cebir ve diferansiyel geometrideki bazı ortak kavramlar değişmeli olmayan dereceli uzaylarda incelenmiştir. Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezin literatür özeti ve amacı verilmiştir. İkinci bölümde cebirsel temel tanımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde dereceli cebirsel yapılara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Lie süper cebir tanımından ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde değiştirme çarpanı, Schur çarpanı ve bunlar arasındaki ilişki açıklanmıştır. Ayrıca dereceli cebirsel yapılarla ilgili tanımlar verilmiş ve bazı teorem, lemmalar ispatlanmıştır. Bundan sonra türeve bağlı diferansiyel hesabı ve konneksiyonlar incelenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis some common concepts of classical algebra and differantial geometry are analyzed within the context of the noncommutative graded spaces. This study consists of six parts. In the first part, the literature and the aim of thesis are given. In the second part, algebraic basic definitions are mentioned. In the third part, graded algebraic structures are given. In the fourth part, the definition and the properts of Lie super algebra are discussed. In the fifth part, comutation factor, Schur multiplier and the relationship between them is discussed.Moreover, the definitions about graded algebraic structures are given and some theorems, lemmas have been proved. In addition, the diferantial calculus based on derivations and connections have been studied. Finally, conclusions and recommendations are discussed.