Akut myeloid lösemilerin akım sitometri ile tanımlanmasında MPO ekspresyonunun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of MPO expression on the definition of acute myeloid leukemia with FLOW cytometric
- Tez No: 764722
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akut lösemiler, hemotopoetik kök hücrelerin neoplastik gelişimi sonucu oluşan kemik iliğinin malign bir hastalığıdır. Akut myeloid lösemi (AML) ise kemik iliğindeki myeloid progenitör hücrelerin etkilenmesi sonucu oluşur. Myeloperoksidaz (MPO) enzimi ise myeloid seride nötrofilde yer alan ve fagozom içerisinde NADPH oksidaz enzimi ile etkileşen ve öldürücü reaktif oksijen ürünleri üretimine katkı sağlayan lizozomal bir enzimdir. Akım sitometri ile AML tanısında MPO ekspresyonunun gösterilmesi tanıya yardımcı önemli bir işlemdir. Akım sitometri ile AML immünfenotiplendirmesinde MPO pozitif ve negatif AML subtiplerinin ayrımı yapılabilir. Çalışmamız, akım sitometri ile AML tanısı doğrulanan 13'ü kadın hasta (31-83 yaş), 27'si erkek (29-86 yaş) olmak üzere toplamda 40 erişkin yeni tanı AML hastası ile yürütüldü. Akım sitometride %20 ve üzerinde blast varlığı AML olarak kabul edildi. AML karakterizasyonunda kullanılan CD117, CD13, CD33 ve HLADR gibi blastik yüzey markerlarının MPO pozitif (+) ve MPO negatif (–) hastalardaki durumu karşılaştırıldı. MPO'nun pozitif ve negatif hastalar arasında CD117, CD13, CD34, CD33 ve HLA-DR ekpresyonları yönünden anlamlı bir istatistik farklılık olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Acute leukemias are a malignant disease of the bone marrow resulting from the neoplastic development of hematopoietic stem cells. Acute myeloid leukemia (AML) occurs as a result of the myeloid progenitor cells in the bone marrow being affected. On the other hand, Myeloperoxidase (MPO) enzyme is a lysosomal enzyme that takes place in the neutrophil in the myeloid series and interacts with the NADPH oxidase enzyme in the phagosome and contributes to the production of lethal reactive oxygen products. Demonstrating MPO expression by flow cytometry in the diagnosis of AML is an important procedure that helps the dıagnosıs. MPO positive and negative AML subtypes can be differentiated in AML immunophenotyping by flow cytometry. Our study was worked out with a total of 40 adult newly diagnosed AML patients, 13 of whom were female (31-83 years old) and 27 were male (29-86 years old), whose AML diagnosis was confirmed by flow cytometry. The presence of 20% or more blasts in flow cytometry was accepted as AML. The status of blastic surface markers such as CD117, CD13, CD33 and HLADR used in AML characterization in MPO positive (+) and MPO negative (–) patients were compared. It was observed that there was a statistically significant difference in CD117, CD13, CD34, CD33 and HLA-DR expressions between MPO positive and negative patients.