Oreochromis niloticus'da bakır ve kadmiyum birikiminde kalsiyum ve zeolitin etkileri
The effects of calcium and zeolite on copper and cadmium accumulation in Oreochromis niloticus
- Tez No: 378485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YETER ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada kalsiyum ve zeolitin Oreochromis niloticus'un böbrek, karaciğer, solungaç ve kas dokularında bakır ve kadmiyum birikimi üzerine etkileri incelenmiştir. Balıklar 5, 10 ve 15 gün sürelerle 1.0 mg/L Cu, 1.0 mg/L Cu+1.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cu+0.1 g/L Zeolite ve 1.0 mg/L Cd, 1.0 mg/L Cd+1.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cd+0.1 g/L Zeolit karışımının etkisine bırakılmış, dokularda bakır ve kadmiyum birikimi ICP-MS Spektrometresi ile ölçülmüştür. Çalışılan dokularda bakır derişimi sürenin uzamasıyla artmıştır. En yüksek bakır birikimi karaciğer dokusunda bulunmuş, bunu böbrek, solungaç ve kas dokusu izlemiştir. Dokularda kadmiyum derişimi de sürenin uzamasıyla artmıştır. En yüksek kadmiyum birikimi böbrek dokusunda bulunmuş, bunu karaciğer, solungaç ve kas dokusu izlemiştir. Etkide kalınan tüm sürelerde, O. niloticus'un dokularında bakır ve kadmiyum birikimi kalsiyum ve zeolitin varlığında azalmıştır. Tüm karışımlarda kalsiyum ve zeolit O. niloticus'un böbrek, karaciğer ve solungaç dokularında bakır ve kadmiyum birikimini istatistiksel olarak önemli ölçüde azaltmıştır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki bakır ve kadmiyum birikimi zeolit ve kalsiyum tarafından azaltılmış ve zeolit kalsiyumdan daha önemli koruyucu etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of calcium and zeolite on the accumulation of copper and cadmium in kidney, liver, gill and muscle of Oreochromis niloticus were investigated. The fish were exposed to 1.0 mg/L Cu, 1.0 mg/L Cu+1.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cu+1.0 g/L Zeolite and 1.0 mg/L Cd, 1.0 mg/L Cd+1.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cd+1.0 g/L Zeolite mixtures for 5, 10 and 15 days, copper and cadmium accumulation in tissues were measured by ICP-MS. Spectrophotometry. Copper accumulation increased with increasing periods of exposure tissues studied. Highest accumulation of copper occured in the liver followed by kidney, gill and muscle. Cadmium accumulation also increased with increasing periods of exposure tissues studied. Highest accumulation of cadmiyum occured in the kidney followed by liver, gill and muscle. In all exposure period, accumulation of copper and cadmium in whole tissues of O. niloticus decreased statistically significant in the presence of calcium and zeolite. In both mixed exposure concentrations, calcium and zeolite significantly reduced the accumulation of copper and cadmium in the kidney, gill and liver of O. niloticus. The result of this study demostrated that the accumulation of copper and cadmium was decreased by calcium and zeolite, and that the protective effects of zeolite are more impotrant than calcium.