Antikanserojen aktivitesi bilinen bazı şifalı bitkilerdeki radyoaktivite konsantrasyon'unun belirlenmesi
Determination of radioactivity concentration in some medicinal plants which have anti-carcinogenic activity
- Tez No: 378487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gıdalarda radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi, insan sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Bununla beraber Türkiye'de şifalı bitkilerde radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi ile ilgili pek az sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada, anti kanserojen aktivitesi bilinen bazı şifalı bitkilerde U-238, Th-232, K-40 ve Cs-137 aktivite konsantrasyonları gama spektroskopik sistem kullanılarak ölçüldü. Çalışılan şifalı bitkilerdeki ortalama aktivite konsantrasyonu; U-238 için 10,87 ± 1,61 Bq kg-1, Th-232 için 18,02 ± 2,06 Bq kg-1, K-40 için 1025,75 ± 15,53 Bq kg-1 ve Cs-137 için 1,14 ± 0,36 Bq kg-1 olarak hesaplandı. Toplam etkin doz değeri çalışılan bu şifalı bitkiler için 55,04 μSv y-1 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Determining radioactivity levels in foodstuffs is of great importance for the protection of human health. In addition, the literature includes few studies related to this subject in Turkey. In this study, gamma spectroscopic system was used in order to measure U-238, Th-232, K-40 and Cs-137 activity concentrations in some anti-carcinogenic medicinal plants. The average activity concentrations in studied anti-carcinogenic medicinal plants was calculated as 10,87 ± 1,61 Bq kg-1 for U-238, 18,02 ± 2,06 Bq kg-1 for Th-232, 1025,75 ± 15,53 Bq kg-1 for K-40, and 1,14 ± 0,36 Bq kg-1 for Cs-137. Total committed effective dose value was determined as 55,04 μSv y-1 for studied anti-carcinogenic medicinal plants.