Mikro-kanallarda akustoforez ile parçacık manipülasyonu
Particle manipulation in micro-channels using acoustophoresis
  1. Tez No: 378498
  2. Yazar: SÜLEYMAN BÜYÜKKOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda hücre ve parçacık analizlerinde mikro-çiplerin kullanımı bazı avantajlarından dolayı giderek artış göstermekte. Bu çalışmada mikro-çip uygulamalarından biri olan akustoforez ile parçacık manipülasyonu için nümerik simülasyon metotları geliştirildi ve simülasyon sonuçları doğrultusunda mikro-çipler üretildi. Simülasyon sonuçları literatürdeki deneysel bir çalışmanın sonuçları ile karşılaştırıldı ve sonuçların örtüştüğü görüldü. Farklı parametreler kullanılarak yapılan simülasyon sonuçları doğrultusunda optimize edilen ve malzeme olarak PDMS kullanılan çipler ile yapılan parçacık yıkama ve konsantrasyon deneylerinin başarılı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The usage of lab on a chip devices has increased in years passed due to their advantages on cell/particle manipulation. In this study, numerical simulation methods for acoustophoresis have been developed and micro-chip devices have been designed and manufactured in accordance with simulation results. Numerical simulation and literature results were compared and correlation between the results was obtained. Particle washing and concentration processes were implemented successfully using micro-chip devices that are made of PDMS and optimized according to simulations with different parameters.