Ultrasonik dalgalar ile mikrokanallarda parçacık manipülasyonunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Understanding the factors which effect the performance of the particle manipulation with ultrasonic waves in microchannels
  1. Tez No: 530209
  2. Yazar: ERDEM ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN, DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mikro-çiplerin bazı avantajlarından dolayı hücre ve parçacık analizlerindeki kullanımı gün geçtikçe giderek artmaktadır. Bu çalışmada mikro-çip uygulamalarından biri olan akustoforez ile tek bir polidimetilsiloksan (PDMS) çipi üzerinde iki farklı piezo-elektrik malzemenin (PZT) yerleştirilebileceği özel iki adet kalıp tasarlanmış olup dört farklı PZT'nin konumları değiştirilerek özellikleri karşılaştırılmış ve en iyi sonucu veren piezo-elektrik ile parçacık ayırma deneyleri simülasyonlar eşliğinde yapılmıştır. Deneylerde 5 µm ve 15 µm boyutlarında polistiren parçacıklar kullanılmış olup, farklı parametreler kullanılarak yapılan simülasyon sonuçları doğrultusunda optimizasyonu yapılan mikro-çiplerin parçacık ayırmada başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of micro-chips in cell and particle analysis is increasing due to some advantages. In this study, two micro-chip mold that can be used two different types of piezo-electric materials (PZT) on a single polydimethylsiloxane (PDMS) chip by acoustophoresis are designed and fabricated. The PZTs properties are compared by changing the positions of four different PZTs and the piezo-electrical and particle separation experiments are conducted in conjunction with simulations. In the experiments, 5 μm and 15 μm polystyrene particles are used. Micro-chips are optimized in the direction of simulation results using different parameters have been found to be successful in particle separation.