A changing sense of self in the context of coercive control
Baskıcı kontrol ortamında değişen benlik algıları
  1. Tez No: 378579
  2. Yazar: AYLİN DENİZ ÜLKÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı, baskıcı kontrol ortamında kadınların kendilerine dair hislerinin nasıl değiştiğine dair bir anlayış elde etmektir. Çalışma, karmaşık travma literatüründen de hareketle, erkek şiddetinin zaman içerisinde nasıl yapılandırıldığını, kadınların bu şiddeti nasıl deneyimlediğini, şiddete nasıl tepki verdiğini ve onunla nasıl başa çıktığını, bunların yanı sıra kadınların kendilerini deneyimleme ve tarif etme şekillerinin bu şiddet bağlamında nasıl değiştiğini anlamayı hedeflemiştir. Çalışmada niteliksel bir metodoloji kullanılmış ve evlilik içi şiddet geçmişi olan ve çalışmanın yapıldığı sırada terapiye giden dokuz kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler gömülü teori yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler, katılımcı kadınların evliliği muazzam bir yalnızlık ve yabancılık dönemi olarak deneyimlediğini, evlilik içerisinde kendilerine tanınan ve fail hissedebilecekleri hiçbir alan kalmadığını, bir yandan da bu süreç içerisinde yakınlık beklentilerinin eĢleri tarafından tekrar tekrar reddedildiğini göstermiĢtir. Kadınlar eĢlerinin bazen açık bazen gizil Ģekillerde, kendilerini nasıl beceriksiz, yetersiz, iĢe yaramaz, cahil/bilmez, gerekli kaynaklardan yoksun ve yalnız hiçbir Ģeyi -yanlıĢı doğrudan ayırt etmeyi bilebaĢaramaz hissettirdiklerini anlatmıĢlardır. Tüm bu hisler, utanç ve suçluluk yüklü bir kendilik hissine yol açmıĢ gibi görünmektedir; kadınların kendilerini sorunlu, hatalı hissetmeleri utanca yol açarken, bir Ģekilde eĢlerinin kendilerine Ģiddet uygulamasına sebep olmuĢ olma fikri ise suçluluğa yol açmıĢ gibidir. Sonuç olarak, Ģiddete uğradıkları bir evlilik içerisinde kadınların kendilerine dair hislerinin geçirdiği değiĢimler genel bir utanç ve kendinden Ģüphe kategorisi altında açıklanabilir gibi görünmektedir: bu kategori, kendi değerine dair Ģüphe, gücüne, yetilerine ve kendi kendine yetebilmeye dair Ģüphe, kiĢi olarak 'iyi'liğine dair Ģüphe ve tüm bu Ģüphelerin getirdiği utancı içermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to gain an insight into how women's sense of self change in the context of coercive control. Building on the previous literature of complex trauma, it pursued an understanding of how male violence is gradually structured in marriage, how women experience, react to, and cope up with such violence, and how their experiences and definitions of self are transformed throughout this processes. A qualitative methodology was used and in-depth interviews were conducted with nine women with histories of intimate partner violence, who had ended their relationships and were in therapy. The interviews were analyzed using grounded theory. It appeared that the participant women experienced marriage as a period of intense loneliness and enstrangement, with no space provided to exercise agency, and confronting repetitive rejections of their expectations of intimacy and closeness with their husbands. The partner, in overt or covert fashion, made the women feel incapable, useless, ignorant, as lacking of necessary resources, and unable to do things on their own, even unable to judge right from wrong on their own. Such a sense of self seemed to lead to both shame and guilt, in that feelings of shame was induced by perceiving self as defected, and feelings of guilt arose from perceiving self as leading the husband to inflict violence. The changes in the sense of self of the women during marriage could be conceptualized as falling into one broad category of shame and doubt: doubt regarding one's own worth; doubt regarding one's strength, accomplishments and independence; and doubt regarding one's decency and competency.