Agent-based modelling and simulation of collaborative content creation: The curious case of Wikipedia
Ortaklaşa içerik yaratımının ajan-bazlı modellemesi ve simülasyonu: Wikipedia'nın tuhaf hikayesi
  1. Tez No: 378611
  2. Yazar: ERŞAN TAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN YILMAZ BADUR, DOÇ. DR. OSMAN NURİ DARCAN, DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Vikipedi (Wikipedia), şüphesiz ki insanlık tarihinin en önemli müşterek bilgi ürünlerinden biridir. Vikipedi'yi üreten ortak çaba temel bir önemi haizdir çünkü, topluluk anonim, ücret almayan editörleri içermekte ve gözlenebilir bir yukarıdan aşağıya hiyerarşi bulunmamaktadır. Bu çalışmada biz, Vikipedi kullanıcılarının ortaklaşa metin/madde düzenleme faaliyetinin bir ajan-bazlı modelini öneriyoruz. Bu şebeke (graph) teorisi yaklaşımında, her kullanıcı ve madde çokşekilli (multimodal) ilişki ağında birer düğüm (vertex) ile temsil edilmektedir. Eğer bir kullanıcı bir maddeyi düzenlemeyi seçerse, o kullanıcının düğümü ile ilgili maddenin düğümü arasında bir bağ (edge) yaratılır. Kullanıcı tercihleri, statüleri, maddelerin nispi içerik kaliteleri, yardımlaşmanın dağılımı ve sonuçta oluşan ilişkiler, ağ üzerinde incelenir. Girdi parametrelerinin, topaklanma katsayısı (clustering coefficient), yol uzunluğu (path length), küçük dünya karakteristiği (small world characteristic), derece orantısı (degree correlation) ve derece dağılımı (degree distribution) gibi başlıca şebeke niteliklerine etkisi analiz edilmiştir. Benzetim (simülasyon) bulguları, kullanıcıların ilgi alanlarının boyutlarının ve aktif kullanıcı yüzdesinin, şebekedeki toplam bağ sayısı ile, dolayısıyla ansiklopedi kalitesiyle, doğru orantılı olduğuna işaret etmektedir. İyi madde eşik parametreleri ise, aksine, yüksek kaliteli içerik (iyi madde ve seçkin madde) eşiğini yükseltmekte ve ansiklopedideki toplam düzenleme sayısı ile ters orantılı olduğu görülmektedir. Vikipedi'de iyi ve seçkin madde seçimi için kolaylaştırılmış ve otomatik bir süreç tavsiye ediyoruz. Deneyler seçkin madde eşiğinin düşürülmesinin Vikipedi'nin tamamında kalite artışı sağladığını göstermektedir. Ayrıca başarılı editörlerin emeğinin yayılması için seçkin içerikte içsel bağlantı yoğunluğunun arttırılmasını tavsiye etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Wikipedia is no doubt one of the most important collaborative informational products of human history. The collaborative effort that produces Wikipedia is of fundamental importance because the community includes anonymous, uncompensated editors and a lack of observable top-down hierarchy. In this study, we propose an agent-based model for Wikipedia users' activity of collaborative article editing. In this graph-theoretical approach every user and article are represented as vertices in a multimodal affiliation network. When a user chooses to edit an article, an edge between the node of the user in question and that of the edited article, is created. User preferences, statuses, relative content quality of articles, distribution of collaboration and resulting relationships are examined in the network. We analyse input parameters' effects on resulting principal graph characteristics, namely the clustering coefficient, the path length, the small world characteristic Q, degree correlation, and degree distribution. Simulation findings point out that, users' area of interest dimensions and active user percentage are positively correlated with the total edge count in the graph; therefore, the encyclopaedia quality. Conversely, good article threshold parameters raise high-quality article specifications and are negatively correlated with the total edit count in the encyclopaedia. We recommend an easier, automated process for the selection of good and featured articles of Wikipedia. Experiments have demonstrated that lowering the barrier of high quality status for articles, results in more effort and quality for the encyclopaedia as a whole. Additionally, we recommend more internal link concentration in good and featured articles, in order to spread the effort of their successful editors.