Political instability and long run economic growth across the Old World
Eski Dünya'da siyasi istiktarsızlık ve uzun dönem ekonomik gelişme
  1. Tez No: 378610
  2. Yazar: EZGİ KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KIVANÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Eski Dünya'da (Avrasya ve Kuzey Afrika) uzun dönemli ekonomik gelişme farklarını belirleyici faktörleri araştırmaktadır. Çalışmada bahsi geçen ekonomik farklılıkları açıklamada öncül rol siyasi faktörlere verilmiştir. Veriler, onuncu yüzyıl'ın atlı savaş teknolojilerinin gelişmesi ile göçebe toplumların yerleşik toplumlara kıyasla askeri olarak daha avantajlı konuma geçtiğini desteklemektedir. Göçebe toplumların görece askeri üstünlüğü yaşadıkları yarı kurak bozkır bölgeler ve çevresi boyunca siyasi istikrarsızlığa sebep olmuştur. Bu siyasi istikrarsızlık beraberinde ekonomik büyümeyi de azaltmıştır. Bu tez ampirik olarak farkların farkı (FF) stratejisi ile analiz edilmektedir ve çalışmada beşinci ve onyedinci yüzyıllar arasında doksanbir ülkeyi içeren büyük bir veri seti kullanılmıştır. İncelenen dönemde ekonomik büyümeye ölçüt olarak nüfus verileri, ana değişken olarak ise örneklemdeki her ülkenin yarı kurak bozkıra olan uzaklığı baz alınmıştır. Pek çok farklı coğrafi, tarihsel ve siyasi değişken kontrol edilen analizde sonuçlar onuncu yüzyıl sonrasında bozkır değişkeninin nüfus üzerindeki önemli ve negative etkisini ortaya koymaktadır. Edindiğimiz sonuçlar iktisat tarihinin en önemli sorularından biri olan Avrupa'nın dereceli yükselişi konusuna ışık tutmaktadır. Olgunun açıklanmasında Avrupa'nın, Eski Dünya'nın pek çok ticaret merkezine kıyasla, yarı kurak bozkır bölgelerine olan uzaklığı ve beraberinde gelen siyasi denge argümanı yer almaktadır. Bu çalışmada bahsi geçen olgunun açıklanmasında tekil nedensel bir mekanizmadan ziyade, coğrafya, askeri teknoloji ve siyasi faktörler arasında geçen daha karmaşık bir etkileşim ve işbirliği olduğuna işaret etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study investigates determinants of differences in the long run economic development across the Old World. It provides support for the primary role politics played in driving these differences. In particular, the evidence supports the hypothesis that from the tenth century on, the rise of equestrian warfare favored nomadic groups over settled societies in terms of military power. The military dominance of nomads induced political instability in the semi-arid steppes and surrounding regions they inhabited. Political instability, in turn, reduced economic growth. The hypothesis is investigated using a Difference in Difference (DD) empirical strategy with a data set of ninety-one countries from the fifth to the seventeenth centuries. The proxy used for economic growth is population and the main dependent variable, measuring the destabilizing impact of semi-arid steppes, is its distance to each country in the sample. Controlling for various geographical, historical and political variables, econometric results identify a significant and substantial negative impact of being proximate to the steppes on population levels after the tenth century. These findings shed light on one of the key questions in economic history, i.e. the gradual rise of the West, which was protected from the semi-arid steppes at the cost of other economic centers in the Old World, which were not. Rather than a unicausal mechanism, we point out to a complex interaction between geography, military technology and politics in driving the differences.