A woman coordinator in an early childhood education center: A case study on defining leadership based on feminine perspective
Okul öncesi eğitim kurumunda bir kadın koordinatör: Feminen bakış açısından liderliğin tanımlanması durum çalışması
  1. Tez No: 378612
  2. Yazar: YAĞMUR SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı bir okul öncesi eğitim merkezinde çalışmakta olan bir kadın koordinatörün liderlik özelliklerinin sergilediği rollerin ve görevlerin incelenmesiyle ortaya çıkarılmasıdır. Bu hedefle tekli durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma verileri okul öncesi eğitim kurumda gerçekleştirilen uzun süreli gözlemlere, yarı yapılandırılmış sorularla, uygulanmış görüşmeye, saha notlarına ve gözlem sürecinde kayıt altına alınmış görüşmelere dayandırılmıştır. Bilginin güç olarak kullanılması ve ilişkiler iki ana kategori olarak belirlenmiştir. Katalizör liderlik, paylaşımcı liderlik ve uyum çalışmaları bilginin güç olarak kullanılması kategorisini oluşturmuştur. İlişkiler ana kategorisi altında dahil etme ağı ve hayat dengesi alt kategorileri yer almıştır. Alandaki çalışmalar ile paralel olarak kadın koordinatörün liderlik özelliklerinde uzmanlık ve yasal güç kullanımı gözlemlenmiştir. Feminen ve maskülen liderlik özelliklerinin her ikisinin de kadın lider tarafından kullanıldığı ve kullanma kararının görüşülen kişiler ve içinde bulunulan duruma bağlı olduğu tespit edilmiştir. Kadın koordinatörün güç paylaşımı çabasında olduğu ancak kurum paydaşları arasında bu paylaşımın sağlanamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand how a woman coordinator in an early childhood education center defines the concept of leadership by describing her roles and responsibilities. Considering the purpose, a descriptive case study was used as a research method. Data were collected through an in-depth semi-structured interview, detailed observations, field notes, and audio taped voice recordings of conversations, mostly with the coordinator. Data were coded under the two main categories that are: knowledge as power and relationship. There were two sub-categories under the category of relationship: web of inclusion and life balance. Catalytic leadership, distributed leadership, and adaptive work constituted the main category of knowledge as power. In a relationship with the current leadership theories, expert and legitimate power sources were determined in the leadership style of the case. Moreover, determination to present masculine and feminine types of leadership was linked with the people she interacted with and the situation she was in. Despite attempts to distribute responsibilities and tasks in the early childhood center, the power distribution among stakeholders could not be sustained by the coordinator.