'Ehsan': Bir sanatçının hayatı ve sanatının öyküsü
'Ehsan': The story of life and art of an artist
  1. Tez No: 378625
  2. Yazar: EHSAN GHANBARZAD KHAJEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA RÜZGAR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sanatta kişisel deneyimler ve sanatçının yaşamış olduğu toplumla ilişkisi bu tezin temel içeriğini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bir sanatçının hayatındaki deneyimleri ve bu deneyimlerin onun sanat eserlerinde ortaya çıkışı göz önünde bulundurulmuştur. İki resim serisi ve bir düzenleme incelemesi esnasında, eserlerin yaratıcısı olan ''Ehsan'' ile bir söyleşi yapılmıştır. Söyleşide sanatçı ve toplum arasındaki bağlantı ve sanat eserinin var olma nedenleri incelenmiştir. Sanatçının ilham kaynakları ve eserlerinin oluşumu esnasında ortaya çıkan durumlar aşama aşama takip edilmiştir. Sanatçının kadın meselesine bakış açısı ve mimarinin resimlerdeki etkisi, eserlerin içeriğiyle bağlantılı bir şekilde ele alınmıştır. Estetik eleştiri bağlamında, sanatçının çağdaş sanat kavramına bakış açısı ve dekonstrüktivizmin resim sanatındaki etkisi incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Çağdaş Sanat, Resim, Düzenleme, Mitoloji, Halftone, Yapıbozumu , Mimari
Özet (Çeviri)
The scope of this study is personal experiments in art and the relationships between society and artist. Experiments of an artist and those experiments that revives in his/her artworks are taken into consideration within this context. During two painting body of work and an installation review, an interview has been made with Ehsan, who is the creator of the artworks. Connection between artist and society and the reason for existence of an artwork have been examined in that interview. Inspiration of the artist and the situations occurring during the creation process of artworks have been observed at every stage. The perspective of the artist on women issues and the impact of architecture on paintings have been handled according to the content of artworks. Keywords Contemporary art, Painting, Installation, Mythology, Halftone, Deconstruction, Architecture .