Modern dans eğitimi sürecinin klasik bale dansçısı eğitimine katkıları
Contributions of modern dance education to classical ballet education process
  1. Tez No: 378626
  2. Yazar: AYÇA NARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÖLDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Modern Dans alanında yaygın olarak uygulanan Graham Tekniği eğitiminin, Klasik Bale eğitiminin temelini oluşturan Vaganova Tekniğine geri dönüşlü katkılarının saptanması ve uyarlama sürecinin kaynaklar doğrultusunda değerlendirilerek sonuca ulaşılması hedeflenmiştir. İlk bölümde Klasik Bale ve Modern Dansın tanımları genel hatlarıyla verilmiş; doğuşu ve gelişiminden söz edilmiştir. 2'nci bölümde Klasik Bale, 3'ncü bölümde ise Modern Dans alanındaki öncüler tanıtılarak, geliştirdikleri tekniklere ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Klasik Bale kapsamında Vaganova, Modern Dans alanında ise Graham tekniğinde derslerin işlenişine ilişkin bilgiler 4'üncü bölümde verilmektedir. 5'inci bölümde, Klasik Bale ve Modern Dans teknikleri (özellikle yukarıda belirtilen iki dans tekniği çerçevesinde), 'Duruşların Ortak Temel Noktalarının İrdelenmesi', 'Benzeşen Noktaların Karşılaştırılması' ve 'Benzer Noktaların Hareketler Üzerinden Değerlendirilmesi' alt başlıkları altında ele alınmıştır. İlk dört bölümde yer alan bilgiler ve 5'inci bölümdeki değerlendirmeler ışığında elde edilen sonuçlar son bölümde sunulmuştur. Ayrıca; Tez içeriğinde ele alınan konular kapsamında, klasik bale eğitimi almış, ancak sanat yaşamını modern dans ile sürdüren bir sanatçının deneyimlerinden yararlanmak maksadıyla, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Modern Dans Topluluğu sanatçısı Deniz Alp ile gerçekleştirilen bir söyleşiye 6'ncı bölümde yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Klasik Bale,Modern Dans,Graham Tekniği,Vaganova Tekniği,Eğitim Programı
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the reversibly contributions of Graham Technigue used commonly in modern dance field over Vaganova technigue used commonly in classical ballet field and to reach conclusion by evaluating adaptation process in accordance with the resources. Definitions of Classical Ballet and Modern Dance and also genesis and evolution of them were given in general terms at section one . Pioneers of Classical Ballet and Modern Dance were introduced in section two and three respectively, also technigues developed by them were explained. In section four, it is explained that how courses are being processed in,vaganova Classical Ballet technigue and Graham Modern Dance technigue. Classical Ballet and Modern Dance techniques were analyzed in the scope of following subtitles (especially for two technigues mentioned above): analyzing of common basic aspects of positions, comparison of similar aspects, evaluation of similar aspects in terms of movements. Results were given in the last section under the informations taken place in sections one to four and evaluations in section five. Also, in the scope of the issues discussed in the thesis; in order to get benefit from an artist's experience an interview was given in the 6th section, conducted with Deniz ALP who has classical ballet training but continued her artistic life with modern dance in Ankara State Opera and Ballet, Modern Dance Company, Key WordsClassical Ballet,Modern Dance, Graham Technique, Vaganova Technique, Training Program