Mağcan Cumabeyulı'nın şiirleri üzerine bir inceleme
A study about the poetry of Mağcan Cumabeyuli
  1. Tez No: 378642
  2. Yazar: YILMAZ BACAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Kazak Türklerinin ve tüm Türk dünyasının edebiyatları açısından önemli olduğuna inandığımız Mağcan Cumabayulı'nın şiirleri değerlendirmeye çalışıldı. Şairin biyografisinden hareketle dönem, kültür ve eser arasındaki ilişki incelendi. Mağcan, şiirlerinden de anlaşılabileceği gibi 'Turan' düşüncesine inanmıştı. Türkistan'ı vatan, tüm Türk soylu milletleri de kardeş olarak bilmişti. Bu sebeple Türkistan coğrafyası ve edebiyatı onu anlamada önemli bir yer tutar. Türkistan'a ve edebiyatına bu bağlamda yer verdik. Her ne kadar bir soydan olsa da araya giren zaman ve coğrafya farkı sebebiyle Türkistan kavramından bağımsız olarak Kazak Türkleri ve onların edebi birikimleri hakkında bir değerlendirme yapıldı. Çünkü şair; dil, düşünce ve hayat biçimlerini Kazak Türklerinin kültüründen almıştır. Ağırlıklı olaraksa şiirlerin şairi Mağcan Cumabeyulı'nın hayatı ve edebi kimliği üzerinde duruldu. 45 yıl gibi kısa bir ömre sığdırdığı idealler, acılar, arzular, aşklar, özlemler ve mücadele azmi en genel hatlarıyla verilmeye çalışıldı. Son olarak tarihin, geleneğin, coğrafyanın ve bir şahsiyetin ürünü olarak şiirler on beş ayrı tem ve altı ayrı sembol grubu muhtevası bakımından genel olarak incelendi. Şairin uğruna hayatını verdiği şiirlerde, düşmanı endişeye düşüren derinlik çözümlenmeye çalışıldı. Dünden bugüne ötelendiği, gizlendiği, yasaklandığı halde ayakta ve hayatta kalan bu şiirlerin özündeki can suyunun sırrı keşfedilmeye çalışıldı. Anahtar Kelimeler :Mağcan Cumabayulı, şiir, Türkistan Edebiyatı, Kazak Edebiyatı, tem, sembol, Turan
Özet (Çeviri)
In this study, Mağcan Cumabayulı's poems which we believe are importantfor literature of the Kazakh and all Turkish world have been studied. Keeping the poet's biography in mind, the relationship between culture and his work work has been examined. Mağcan, as can be understood from his poems believed in the idea of 'Turan'.He considered Turkestan homeland and all nobel nations brother. For this reason, Turkestan geography and literature holds an important place in understanding him. We've included Turkestan and its literature in this respect. Although they are of the same lineage, due to the intervening time and geography the Kazakh Turks and their literary knowledge have been evaluated independently from Turkestan. The reason for this is that the poet took his language, thought and lifestyle from the culture of the Kazakh Turks. However mainly Mağcan Cumabeyulı, the writer of the poems, his life and literary identity have been focused on. The ideals, pains, desires, loves, longings, and love he experienced in such a short life of 45 years and his determination to fight have been roughly outlined. Finally, the poems,as a product of history, tradition, geography and personality have bee studied in fifteen separate themes and six groups of symbols. In the poems that he gave his life for the depth of the poems which maskes the enemy worried was tried to be analyzed. Although they were sometimes ignored, sometimes hidden and sometimes banned they succeeded to survive and the core of these poems has been tried to be discovered. Key Words : Mağcan Cumabayulı, poem , Turkestan Literature , Kazak Literature , them , symbol , Turan