Yeni Fırat dergisindeki halk bilimi unsurları
Firat journal of folklore in new items
  1. Tez No: 378644
  2. Yazar: SAADETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
' Yeni Fırat Dergisindeki Halk Bilimi Unsurları ' başlığını taşıyan çalışmamızda 1962-1967 yılları arasında yayımlanmış olup 36 sayı çıkmış olan ' Yeni Fırat ' dergisi incelenmiştir. Zengin bir içeriğe sahip olan dergide Elazığ ve çevresinin tarihi, coğrafyası, kültürü, edebiyatı, folklorü, sosyal yapısı, ekonomisi gibi birçok konuya değinilmiştir. Bunların yanısıra Türk kültürü, edebiyatı ve tarihiyle de ilgili birçok konuya değinilmiştir. 1962 Mayıs ayında Fikret Memişoğlu tarafından çıkarılan Yeni Fırat dergisi 1962'de altı, 1963'te on iki, 1964'te altı,1965'te bir, 1966'da dokuz, 1967'de iki sayı çıkmıştır. Toplam 3 cilt ve 36 sayıdan oluşan dergi, Elazığ Kültür Derneği'nin bünyesinde çıkarılmıştır. Dergide yer alan yazıların ve şiirlerin halkbilimi açısından değerlendirilmesi çalışmamın konusunu oluşturmaktadır. Giriş kısmında Yeni Fırat dergisi hakkında bilgiler verilmiş daha sonra ise Yeni Fırat dergisinin tüm sayfaları taranarak içindekiler tablosu oluşturulmuştur. Sonrasında ise tahlili fihrist yapılmıştır. Son olarak dergi içinde halkbilimi açısından önem arz eden yazılara yer verilmiştir. Yaptığımız bu çalışmadaki amaç, Yeni Fırat dergisindeki halkbilimi unsurlarını bu derginin sayfalarından çıkarıp ilim dünyasına sunmak ve bu alana bir kaynak daha kazandırmaktır. Bu nedenle derginin tamamı incelendikten sonra amaca yönelik metinlere ulaşılmış ve Seçilmiş Metinler adı altında bir bölüm oluşturulmuştur. Buradaki metinler edebi türlerine göre adlandırıldıktan sonra yazarı, yayın tarihi, sayı ve sayfa numaralarıyla birlikte verilmiştir. Dergideki metinler doğrultusunda hem yazar adlarına göre hem de konularına göre bir de fihrist hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Title of this study is folk science elements in Yeni Fırat journal. İn this study, Yeni Fırat journal which was published between 1962 and 1967 as 36 volumes has been examined. This journal has rich content. History, geograhy, culture, social life economy and folklore of Elazığ has been expressed in this journal. And alsoTurkish culture andTurkish history has been expressed in Yeni Fırat journal. Yeni Fırat, the journal issued by Fikret Memişoğlu in May in 1962, was issued from 1962 to 1967 as 6, 12, 6, 1, 9 and 2 issues respectively. The journal, which was composed of 3 volumes and 36 issues, was isuedunder Elazığ Cultural Association. The evaluation of the articles and poems in the journal in terms of ethnology constitutes the subject of this study. Information about the journal Yeni Fırat is given in the introduction section. Every single page of the journal having been examined, a table of content is generated and then an analytical index is created. Finally, articles in the journal that are thought to be ethnologically important are included in the study. The purpose of the study is top resent the ethnological items in the journal of Yeni Fırat to the world of science by bringing the minto view and to introduce another source to the literature. Therefore, purposive texts are selected after a thorough examination of the journal and a section named Selected Texts is created. The texts in this section are given together with the irauthors, publishing dates, issue numbers and page number safter the yareen titled in terms of their literary genres. An index according to both author names and topics of the texts is also created in accordance with the texts in the journal.