AH gömülü yirmi yaş dişi çekim kavitelerinde heterojenik kemik greftinin osteoblastik aktivite üzerindeki etkisinin sintigrafik yöntemle değerlendirilmesi
- Tez No: 37875
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Oral ve maksilllofasiyal cerrahi alanında kemik defektler inin restorasyonu günümüzde de önemli bir problemdir. Bu konudaki en başarılı uygulama, çeşitli greft materyallerinin kullanılmasıdır. Aynı noktadan yola çıkarak, heterojenik kemik greltlerinin osteobiastik aktivite üzerindeki etkisinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Denek ve kontrol olmak üzere, 11 kişilik iki ayrı hasta grubu üzerinde yapılan çalışmamızda, inceleme modeli olarak gömülü yirmi yaş dişi çekim kavitesi, inceleme metodu olarak da planar sintigrafi seçilmiştir. Sonuçta“SURGIBONE”un osteobiastik aktiviteyi arttırdığı ve kullanılmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır. - 51 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reconstruction of bony defects still remains an important problem in the oral and maxillofacial surgery. Restoration of the defect site, using different grafting materials, is a valuable way among various approaches to solve this problem. The aim of this study was to evaluate the effects of“SURGIBONE”, which is a heterogenic bone graft, on the osteoblastic activity by means of planar scintigraphy. The post-extraction alveolar cavity of impacted lower third molars was the healing model used in this study. It was found that“SURGIBONE”increases the osteoblastic activity and brings about many advantages if used. - 52