Çalışan kadınlarda ve ev kadınlarında kardiopulmoner egzersiz testleri ve fiziksel uygunluğunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 37874
  2. Yazar: ARZU DEMİRGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Çalışmamız, ev kadınları ve çalışan kadınlardan oluşan sağlıklı olgularda, egzersiz kapasitesi ve fiziksel uygunluk testleri açısından bir fark olup olmadığını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gruplar 25 kişiden oluşmuştur. Araştırmamız H.Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Kardiopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde yapılmıştır. İki gruba bisiklet ergometresi egzersiz testi, fiziksel uygunluk testleri uygulanmıştır. Yapılan egzersiz testi sonucunda iki grup arasında ulaşılan iş yükü, kalp hızı ve kan basma cevapları yönünden anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p > 0,05). Fiziksel uygunluk parametrelerinden, kas enduransı, çeviklik ve güç testleri sonuçları, çalışan grubu destekler şekilde önemli farklılık göstermiştir (p < 0,05). Sonuçta, egzersiz yapmanın herkes için gerekli olduğu görülmüştür. Sağlıklı kişiler için koruyucu rehabilitasyon programlarında, düzenli egzersiz alışkanlığını kazandırmanın gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was done to find the differences in exercise capacity and physical fitness between healthy housewife and healthy working women. Our study was performed in the Cardiopulmonary Rehabilitation Unit of Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation. Each group consisted of 25 subjects. Bicycle ergometry tests and physical fitness tests were done. Responses of exercise testings were similar in two groups. No difference was found (p > 0,05). But physical fitness tests were found to be statistically significant (p < 0,05). Physical fitness level was high in working women group. As a result, exercise is required for everyone. One of the important targets of protective rehabilitation programmes should be establishing the habit of regular exercise. 67