Adeziv kapsülit tedavisinde iyontoforezis yöntemiyle klasik tedavi yönteminin sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 37885
  2. Yazar: MİNTAZE KEREM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY KIRDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamız, adeziv kapsülitli olgular üzerinde, CaCİ2 ve NaCl iyon- toforezisi ile KDD ve egzersiz uygulamalarının, klasik fizik tedavi yöntemlerinden birisi olan yalnızca KDD ve egzersiz uygulamasına karşı etkin olup olmadığım araştırmak amacıyla, her biri 15 kişiden oluşan, üç grup altında toplam 45 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız, H.Ü. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında yapılmıştır. Her üç gruptaki olgular, günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlar, postür bozuklukları antropomorfik ölçümler, eklem hareketlerindeki li- mitasyonlar, kas kuvveti ve ağrı yönünden incelenmiştir. Uygulanan te daviler günlük yaşamdaki sorunların giderilmesi, omuz eklem hareket lerinin arttırılması ve ağrımn azaltılması açısından, her üç grupta da etkin olmasına karşın, (P < 0.05), CaCl2 ve NaCl iyontoforezisi, KDD ve egzersiz uygulamaları, yalnızca KDD ve egzersiz uygulamasına göre daha etkin bulunmuştur (P < 0.05). Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz verilerle, klasik fizik tedavi yöntemlerine ek olarak, günümüzde kullanımı gittikçe artan iyontofore- zis uygulamasının da kullanılabileceği ve olumlu sonuçlar elde edilebile ceği görüşüne varılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY A study was performed on 45 patients who were suffering from ad hesive capsulitis in the Physical Medicine and Rehabilitation Department of Hacettepe University. Each group was consisted from 15 patients. We applied SWD therapy after CaCl2 iontophoresis for the first group, while we were applying, SWD after NaCl iontophoresis for the sec ond group. In the third group we used only SWD. Exercises were given to all three groups after the electrotherapy procedures. All of the patients were assessed for their problems in activities of daily living, postural faults, range of motions, muscle strength, pain, as well as the antropomorfic evaluations. Finally, we observed that the pain, range of motion capability, and the problems in activities of daily living were found to be better after the treatment in all 3 groups. However both the iontophoresis applications before SWD, were found to be more effective in reducing the pain and in creasing the range of motions of shoulder. We can conclude that iontophoresis is an effective management pro cedure in physiotherapy of adhesive capsulitis. 74