Devamlı spinal anestezi ve devamlı epidural anestezinin yaşlı olgularda kardiyovasküler sisteme etkileri
- Tez No: 59165
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada % 0.5 bupivacaine ve % 2 propitocaine kullanarak Devamlı spinal anestezi ve Devamlı epidural anestezinin yaşlı olgularda hemodinamik stabilite üzerine olan etkisi araştırıldı. Elektif operasyon geçirecek 50 yaş ve yukarısı, ASA l-ll, 60 olgu rastgele dört eşit gruba ayrıldı. Bütün olgulara operasyondan 20 dakika önce 10 mg diazepam oral yolla verildi. Bütün olgulara anestezi tekniği uygulanmasından yarım saat önce ı.v. yolla 10 ml/kg % 0.9 NaCI infüzyonuna başlandı. Epidural veya spinal kateter konulduktan ve lokal anestezik verildikten hemen sonra 5 ml/kg % 0.9 NaCI 10 dakika içinde uygulandı. Daha sonra % 0.9 NaCI infüzyonu 100 cc/saat hızda devam edildi. Olgular spinal mikrokateter veya epidural kateter konmadan önce monitörize edildi. Nabız ve noninvaziv sistolik ve diastolik arter basınç kontrol değerleri kaydedildi. Lokal anestezik madde verildikten sonra 30 dakika süre ile 3, 6, 9, 12, 15, 20, 25, 30. dakikalarda SAB, DAB, nabız, pin-prick testi ile duyusal blokaj düzeyi ve modifiye bromage skalası ile de motor blokaj dereceleri kaydedildi. Operasyon esnasında alınan verilere göre, DSA b-p gruplarında ve DEA-b grubunda sistolik basınçta anlamlı düşüş izlenmezken, DEA-p grubunda 15-30.
Özet (Çeviri)
Effects of CSA and CEA on cardiovascular system in elderly patients. By using 0.5 % bupivacaine and 2 % propitocaine, effects of CSA and CEA on hemodynamic stability in elderly patients were studied. 60 cases, ASA l-ll, underwent elective surgery were randomly allocated into four groups. 10 mg diazepam were given orally to all cases 20 minutes before the application of anesthetic technique. 0.9 % NaCI infusion.with10 ml. per kg rate were started to all cases by i.v. route 30 minutes before the application of anesthetic technique. 0.9 % NaCI infusion with 5 ml. per kg rate were administered in 10 minutes immediately after epidural or spinal catheter settled and local anaesthetic administered. Soon after, 0,9 % NaCI infusion were continued with 100 ml. per hour rate. All cases were monitorized before the settlement of spinal microcatheter or epidural catheter. Heart rate and noninvasive systolic and diastolic blood pressure control values were recorded. Immediately after local anaesthetic were administered, during 30 minutes, at 3, 6, 9, 12, 15, 20, 25, 30 th minutes, SAP, DAP, heart rate and sensory blockade levels by pin-prick test and motor blockade scores by Modified Bromage's scale were recorded. According to the data derived during the operation, while no obvious decrease, in systolic pressure in CSA b-p groups and CEA-b group were observed, a decrease were observed in CEA-p group between 15-30.