Denge eğitiminin etkilerinin postüral stres testi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 37887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Denge eğitiminin etkilerinin Postüral Stress Testi ile değerlendirilmesi amacıyla Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı ile Fizik Tedavi Re habilitasyon Yüksek Okuluna başvuran periferal nöropati nedeniyle denge bo zukluğu gösteren 17 olgu tedavi programına alınmıştır. 6 haftalık bir egzersiz programı sonrası elde edilen sonuçlar tedavi öncesi ve sonrası olarak de ğerlendirilmiş ve tedavi sonrasında deney grubunun denge performansı, 17 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubuyla karşılaştmlmıştır. Olgulara tedavi öncesi ve sonrası kas kısalıkları, kas kuvveti, ko ordinasyon değerlendirmesi ve Postüral Stres Testi yönünden karşılaştırma ya pıldığında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir (p < 0.05). Sonuçlar periferal nöropatili olgularda denge eğitim programının denge performansını artırdığını ve Postüral Stres Testiyle tedavinin etkinliğinin de ğerlendirilebileceğini göstermiştir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in order to evaluate the balance training effects with Postural Stress Test. With this purpose 17 subjects with balance disorders as a result of peripheral neuropathy, who have applied to Hacettepe University Neurology Department and to Physical Therapy and Rehabilitation School, have been included the treatment programme. These subjects have been under taken to 6 weeks exercise training and the results were compared as pre- treatment and post-treatment. Balance performance of the subjects has been compared also with the control group which is composed of 17 healthy sub jects. When the pre-treatment and post-treatment results compared from the point of lower extremity muscle strength and shortness, coordination and Pos tural Stress Test, significant differences were obtained (p < 0.05). The results showed that in the subjects with the peripheral neuropathy balance training programme increased the balance performance and also showed Postural Stress Test can be used in the evaluation of effectiveness of the treatment. 56