Spesifik olmayan kronik adneksitislerin tedavisinde kısa dalga diatermi ve ultrasonun karşılaştırılması
  1. Tez No: 37888
  2. Yazar: HÜSNİYE KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma Ekim 1991 -Aralık 1993 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fa kültesi Kadın-Doğum Polikliniğine başvuran, kronik PID tanısı konup aynı hastanenin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine gönderilen ve aynı kliniğin tedavi ünite sinde tedaviye alınan 30 hasta üzerinde yapılmıştır. Fizik tedaviyi kabul eden hastalar, rastgele iki gruba ayrılmış ve grubun birine 21 seans kısa dalga diatermi, diğerine ise 21 seans ultrason uygulanmıştır. Araştırmaya alınan hastalar, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında objektif ve süb jektif bulgular yönünden Kadın-Doğum Polikliniğince muayene edilerek saptanan bul gular kaydedilmiş ve bu bulgular yüzde olarak yorumlanmıştır. Sonuçta, kısa dalga diatermi ve ultrasonun kronik PID tedavisinde birbirlerine fazla bir üstünlüğü olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted on 30 patients with cronic Pelvic Inflammatory Disease (PID) who admitted to the polyclinic of Erciyes University Medical Faculty, Obstetric and Gynecology clinic between October 1991 and December 1993. The patients were accepted the Department of Physical Medicine and Rehabilitation to the same therapy unit. The patients were randomly divided into two groups; the first group received short wave diathermy (SWD), 21 sessions. The second group received ultrasound (US), 21 sessions. The patients were evaluated before and after treatment objective and subjective findings at the Obstetric and gynecology. Results were analysed for percent {%) at the Physical medicine and rehabilitation clinic. Both of the groups (SWD and US), there were meaningful differences before and after treatment. At last; there was no different cronic PID treatment cither SWD, or US.