Kronik hemodializ hastalarında gelişen romatizmal sendromlar ve serum beta 2-mikroglobulin düzeyleri
  1. Tez No: 37890
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
53 Kronik hemodializ hastalarında, P2-m amiloidozuna bağlı gelişen romatiz- mal sendromlann sıklığını saptamak, serum P2~m düzeylerini ölçmek ve romatizmal sendromlann gelişme oranını etkileyen faktörlerden olan hemodializ tedavi süresi, yaş ve cinsiyetin etkilerini araştırmak amacıyla Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemodializ ünitesinde dialize giren 50 hasta çalışmaya alındı. Hastaların anamnezleri alındıktan sonra sistemik ve romatolojik muayeneleri yapıldı. Laboratuar çalışmalarından serum p2-m, PTH düzeyleri, serolojik testlerden Wright (Bruselloz için ), ASQ, CRP, RF ve ANA ESH ve kan biyokimyası ölçüldü. Daha sonra tüm hastaların mukayeseli omuz, PA pelvis, servikal ve mu kayeseli el ve el bilek granleri standart olarak çekildi; bazı hastalarda ise semptom ve bulguları değerlendirildikten sonra gerekli olanlara iki yönlü lumbosakral, iki yönlü torokal, mukayeseli diz ve ayak bileği grafileri çektirildi. Hastalarda _ KIS unu teşhis etmek amacıyla median sinirin motor ve duyusal iletim hızlan ile distal latanslan ölçüldü. Çalışmaya alman 50 hastanın 21(%42)'ini kadın hasta ve 29 (%58)'unu er kek hasta grubu oluşturuyordu. Dialize girme süresine göre iki gruba ayrıldığın da, 36 ay (3 yıl) ve daha fazla süreden beri dialize giren hasta sayısı 18 (%36) iken 36 aydan daha az süreden beri girenlerin sayısı 32 (%64) idi. Kronik hemodializ hastalarında sık gelişen romatizma] sendromlar incele diğinde 15 (%30) hastada KTS, 13 (%26) hastada kemik kistleri, 9 (%18) hastada destrüktif artropati, 3 (%6) hastada destrüktif spondiloartropati ve 1 (%2) hastada tenosinovit saptandı. Dialize girme süresine göre karşılaştırıldığında KTS,DADSA ve kemik kistleri uzun süreli dialize girenlerde anlamlı şekilde da ha sık bulunuyordu. Tenosinovit de uzun süreli dialize girenlerde daha fazla gö rülmesine rağmen fark anlamlı değildi. Romatizmal sendromların görülme sıklığı nın yaşa ve cinsiyete göre dağılımında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Hemodializ hastalarında gelişen amiloidozu oluşturan P2-m "nin ortalama serum düzeyleri normal insanlara göre oldukça yüksek bulunurken (66.40+25.78 mg/1), hemodializ tedavi süresi, yaş ve cinsiyete göre dağılımında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Fifty patients receiving hemodialysis treatment at Erciyes University, Hos pital of Medical Faculty, Hemodialysis Unit, were included in this study in order to determine the prevalence of rheumatic syndromes related to p2-m amyloidosis in chronic hemodialysis patients, measure the serum P2-m levels and investigate the factors like duration of hemodialysis treatment, age and sex affecting preva lence of rheumatic syndromes in hemodialysis patients. After receiving informations about symptoms, patients underwent systemic and rheumatologic examinations. The levels of serum P2-m, PTH, Wright, ASO, CRP, RF and ANA ESH and blood biochemistry were measured as laboratory parameters. Then standart and bilateral shoulders, hands and wrist graphies and posteroanterior cervical and pelvic graphies were taken. In some patients, after evaluating the semptoms and signs; lumbosacral, thoracal, knee and food ankle graphies were taken laterally and posteroanteriorly if it was necessary. Median nerve distal motor and sensorial conduction velocities and latencies were measu56 red in orda- to diagnose CTS. Patients in this study consisted of 21 (%32) women and 29 (%58) men. 18 (%36) of all patients had been receveing hemodialysis treatment for > 3 years and the remaining 32 (%64) patients had been receiving for < 3 years. When the rheumatic syndromes in chronic hemodialysis patients were evaluated; we found CTS in 15 (%30) patients, bone cysts in 13(%26) patients, DA in 9(%18) patients, DSA in 3(%6) patients and tenosynovitis in 1(%2) patient. When we compared groups according to duration of hemodialysis treatment; CTS, bone cysts, DA and DSA were found more frequently in the group recei ving hemodialysis treatment for >3 years and it was significant statistically. Diffe- rencies between frequencies of tenosynovitis in groups were not significant. There were no significant differencies in frequencies of rheumatic syndromes according to sex and age. The mean serum P2-m levels were measured and found to be markedly elevated in our patients (mean: 66. 40±25. 78 mg/1) than normal population, but we did not find significant differencies statistically between groups according to du ration of hemodialysis, sex and age.