İnfektif endokardit tanısı alan hastaların epidemiyolojik, mikrobiyolojik, klinik, laboratuvar, radyolojik özelliklerinin incelenmesi
Epidemiological, microbiological, clinical, laboratory and radiological characteristics of patients diagnosed with infective endocarditis analysis
- Tez No: 967325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TÜRKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Günümüzde infektif endokardit (İE) mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir hastalık olmaya devam etmektedir. Yaşlanan nüfus, gelişen invaziv tanı ve tedavi yöntemlerinin bir sonucu olarak epidemiyolojik, mikrobiyolojik değişimler görülmektedir. Gelişen tanı yöntemleri ve tedavilere rağmen İE mortalitesi %25'den daha fazladır (1). Amaç: Çalışmamızda, infektif endokardit hastalarının epidemiyolojik, klinik, mikrobiyolojik özelliklerinin, risk faktörlerinin sağlık bakımıyla ilişkili olup olmamasına göre karşılaştırılması, mortalite üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi ve zaman içerisindeki epidemiyolojik ve mikrobiyolojik değişimlerin gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine Ocak 2013-Aralık 2022 tarihleri arasında İE ön tanısıyla yatan 260 hasta tarandı. Çalışmamıza bu tarihlerde geçerli olan Modifiye Duke kriterlerine göre 114 kesin İE olgusu dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, semptomları, bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, etken olarak tanımlanan mikroorganizmalar, etkenlerin direnç profilleri, uygulanan antimikrobiyal ve cerrahi tedaviler, komplikasyonlar, mortaliteyi etkileyen risk faktörleri, enfeksiyonun edinildiği yere göre incelendi. Epidemiyolojik ve mikrobiyolojik değişimleri göstermek amacıyla hastalar beşer yıllık periyotlar halinde incelendi. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı 59,0 (%25-%75: 47,0-67,0) ve %61,4'ü erkekti. Hastaların %41,2'si toplum kökenli infektif endokardit (TKE) ve %58,8'i sağlık bakımıyla ilişkili infektif endokardit (SBİE) olarak sınıflandırıldı. SBİE hastalarının %77,6'sı non-nozokomiyal olduğu görüldü. İE vakalarının %85,1'inde en az bir tane eşlik eden hastalık olduğu görüldü. İE hastalarında en sık görülen komorbidite hipertansiyon (HT) (%49,1) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Infective endocarditis (IE) remains a high mortality and morbidity disease. Epidemiological and microbiological changes are being observed as a result of the ageing population and the development of invasive diagnostic and treatment methods. The mortality rate of IE is over 25%, despite improved diagnosis and treatment (1). Objective: In our study, we aimed to compare the epidemiological, clinical and microbiological characteristics of patients with infective endocarditis according to whether the risk factors were related to health care or not, to determine the factors influencing mortality, and to show the epidemiological and microbiological changes over time. Materials and Methods: Between January 2013 and December 2022, 260 patients with a pre-diagnosis of IE were hospitalised at the Tepecik Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Our study included 114 definite cases of IE according to the modified Duke criteria in use at the time. Demographic characteristics, symptoms, findings, laboratory and imaging results, microorganisms identified as causative agents, causative agent resistance profiles, antimicrobial and surgical treatments, complications, risk factors for mortality and site of infection were analysed. Patients were followed for five years to detect epidemiological and microbiological changes. Results: The median age of the patients was 59,0 years (25%-75%: 47,0- 67,0 years) and 61,4% were male. Of the patients, 41.2% were classified as community-acquired infective endocarditis (CIE) and 58.8% as healthcare-associated infective endocarditis (HAIE). 77,6% of patients with HAIe were non-nosocomial. Natural valve involvement was present in 76,3% of patients. It was found that 85,1% of IE cases had at least one co-morbidity. The most common comorbidity in patients with IE was hypertension (HT) (49,1%).