Galvanik stimülasyon ve topikal çinko tedavisinin yara iyileşmesi üzerine etkileri
- Tez No: 37894
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Galvanik stimülasyon ile topikal çinkonun yara iyileşmesine etkilerini incelemek için deneysel bir çalışma yapıldı. 7 dişi tavşan üzerinde açılan 56 adet insizyonel yara, dört gruba ayrıldı. Birinci gruba galvanik stimülasyon, ikinci gruba topikal çinko tedavisi verildi. Kalan iki grup ise kontrol grubu olarak alındı. 7.günde histopatolojik inceleme ve yara boyu ölçümleri yapıldı. Ayrıca yaraların kapanma süreleri kaydedildi. Uygulanan tedavilerden her ikisinin de yara üzerinde antienflamatuar etkisinin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
An experimental study was performed on rabbits to understand the effects of galvanic stimulation and topical zinc therapy on wound healing. 56 incisional wounds were performed on 7 female rabbits and classified into four groups. In the first group, galvanic stimulation, in the second group topical zinc therapy ere performed and the other two groups were used as controls. In the 7th day histopatologic examination and wound length measurements were done, and the time for wound healing was recorded. Both therapies had antienflamatory effect on wound healing.