Örgütlerde kariyer geliştirme programlarının çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılığını artırmadaki rolü üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study about the role of carrier development programs on increasing employees' job satisfaction and organizational loyality.
  1. Tez No: 379102
  2. Yazar: BELGİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Örgütlerde Kariyer Geliştirme Programlarının Çalışanların İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılığını Artırmadaki Rolü Üzerine Ampirik Bir Çalışma Bu yüksek lisans tezinde; kariyer yönetimi, kariyer planlama, iş tatmini ve örgütsel bağlılığa ilişkin kuramsal bilgilere yer verilerek, çeşitli sektörlerde çalışan örneklem grubu ile yapılan bir uygulamayla, kariyer geliştirme programları ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilşkinin araştırılması hedef alınmıştır. Son yıllarda giderek artan kariyer yönetimi, iş tatmini, örgütsel bağlılık üzerine yapılan çalışmaların ve uygulamaların artmasıyla birlikte insan ve insana verilen değer daha çok önemsenir hale gelmiştir. Bu nedenle kariyer geliştirme programlarının çalışanın üzerindeki etkilerinin incelendiği bir çalışma yapılmış; sonuçlarını görebilmek için 43 sorudan ve iki bölümden oluşan, 7'li Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket hazırlanmıştır. Anket çeşitli sektörlerde çalışan 204 çalışana uygulanmıştır. Çalışmamızda yapılan anket sonucu değerlendirilerek elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik yazılım programı kullanılarak yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarında özellikle kariyer yönetimi ile ilgili uygulamaların örgütsel bağlılık ve iş tatminine olan etkisinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ortaya çıkan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticilere hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An Empirical Study about the Role of Carrier Development Programs on Increasing Employees' Job Satisfaction and Organizational Loyality. This master thesis, career management, career planning, job satisfaction and organizational commitment related to the theoretical background given in the various sectors working sample made with with an application, career development programs, job satisfaction and organizational commitment between the ilşkiler quinine investigation was targeted. In recent years, a growing career management, job satisfaction, organizational commitment and implementation of studies on With the increase of the value given to human and has become taken more seriously. Therefore, the impact on employee career development programs conducted a study which examined, in order to see the results of 43 questions and consists of two parts, the 7 pole of the scale is used a Likert questionnaire was prepared. Questionnaires were administered to employees 204 employees in various sectors. In our study, the survey results obtained by evaluating the data, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) were interpreted using statistical software program. Analysis of the results, especially in applications related to career management, organizational commitment and job satisfaction, the effects were found to be at a high level. The resulting findings were discussed in the light of the results of research, and recommendations for managers as well as academics are presented.